Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-11-10, 19:29
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εφτιαξε ο raven τα λινκς.
Καταρχην για να κανεις τετοιου ειδους ενυδρειο θα πρεπει να μαθεις τι απαιτησεις χρειαζεται το καθε φυτο που θα βαλεις.Για να εχεις καλη και σωστη αναπτυξη θα χρειαστεις μπουκαλα co2(εκτος αν θες να το γεμισεις μονο με ανουμπιες και κερατοφυλλο),χωρια οτι το διοξειδιο ειναι ο εχθρος της αλγης.Απο εκει και περα θες υποστρωμα και οσον αφορα την λιπανση,θα πρεπει να αποφασισεις με ποιον τροπο θα λιπαινεις(θα αγορασεις ολα τα ζουμια ή θα κανεις την ΕΙ;Δες παρακατω.)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
Η καλη κυκλοφορια σε φυτεμενα ειναι μονοδρομος,ετσι ωστε να μεταφερονται ολα τα θρεπτικα συστατικα καθως και η καλη αναταραξη της επιφανειας(αυτο μπορει να στο προσφερει ενα καλο φιλτρο,αν ειναι και εξωτερικο,ακομα καλυτερα για την βιολογια σου).Φυσικα τα τεστ ειναι απαραιτητα(και δεν μιλαω μονο για τα συνηθισμενα τεστ αμμωνιας,ph κτλ αλλα τεστ φωσφορικων,νιτρικων,σιδηρου).Ο φωτισμος τωρα ειναι κατι που θα πρεπει να αποφασισεις εσυ.Ισχυρος φωτισμος(1 watt+ στο λιτρο)γκαζωνει τα φυτα(με σωστη λιπανση και διοξειδιο),αλλα θα πρεπει να εχεις το νου σου για αλγες(και φυσικα οχι αποτομη αυξηση του φωτισμου) ή βαζεις μια ακομα λαμπα και πας στο 0.5 watt στο λιτρο και εχεις λιγο πιο αργη αναπτυξη,αλλα και λιγοτερο κινδυνο για αλγες. Απο κει και περα αν τα εχεις ολα αυτα,μπορεις να προχωρησεις στο στησιμο συμφωνα με το γουστο σου.

σιγουρα ολα αυτα που μου ειπες θα τα αποκτεισω διαβαζω αρκετους μηνες..Και <<παιζω>> με καποια φυτακια..και πυστευω οτι ηρθε η ωρα να ξεκινισω..αλλα σιγουρα μια καλη συζητηση θα ειναι πολυ καλο για εμενα γιατι σιγουρα θα ακουσω καποια πραγματα παραπανω με αυτα που εχω διαβασει..!!Αλλα εγω θα ελεγα να τα πιασουμε ενα ενα..πχ. Φωτησμος,Φυλτρο,Co2..!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 03-11-10 στις 00:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries