Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 29-10-10, 17:10
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Το δικο μου ξεκινημα στο χομπυ ηταν ως εξης.
Πηρα τα βακτηρια που φυσικα μου εδωσε ο πετσοπας,ο οποιος κιολας μου ειπε οτι σε 3-4 μερες μπορω να βαλω ψαρια κ αρχισα να ριχνω καθε μερα.Μετα απο μερικες μερες αρχισα να διαβαζω εδω κ καταλαβα οτι πρεπει να εχω κ τεστ NH4 κ NO2.Τα πηρα κ αρχισα να κανω μετρησεις.Φυσικα αφου δεν εριχνα ουτε τροφη,ουτε αμμωνια αλλα ουτε ειχα ψαρι μεσα,μετρουσα αμμωνια 0.
Α ωραια λεω.....Εστρωσε....
Πηρα 4 γκαπυ κ τα εβαλα μεσα καθως συνεχισα να ριχνω βακτηρια.
Το αποτελεσμα ηταν για τουλαχιστον 15-20 μερες να εχω αμμωνια κ νιτρωδη παρ' ολο που ταυτοχρονα εριχνα κ τα λεγομενα θαυματουργα βακτηρια.
Το θεμα βασικα ειναι οτι δεν λενε ολη την αληθεια οι εταιρεις.
Το μονο που μπορω να φανταστω οτι κανουν αυτα τα ετοιμα βακτηρια ειναι ΑΝ ταιζουμε εμεις Ή ριχνουμε αμμωνια να δημιουργηθουν πιο γρηγορα οι αποικιες των βακτηριδιων.Δεν ειναι μαγικο νερο.
Απλα φανταστειτε κατι τετοιο στα χερια ενος αρχαριου.Θα σκεφτει οτι ολα ειναι καλα κ μπλουμ τα ψαρια (οπως εγω).
Το μπολι ειναι η καλυτερη λυση.
Θα μπορουσαμε να κανουμε κ ενα πειραμα να δουμε αν οντως κανουν δουλεια.
Θα μπορουσαμε σε 2 ιδια ενυδρεια να ριξουμε λιγη αμμωνια κ στο 1 να ριξουμε κ βακτηρια,ενω στο αλλο οχι.Μετα να κανουμε μετρησεις κ να συμπληρωσουμε την αναλογη αμμωνια.ΑΝ δουμε οτι το ενυδρειο που βαζουμε βακτηρια στρωσει πιο γρηγορα τοτε λογικα τα βακτηρια θα κανουν δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries