Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 25-10-10, 12:12
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απο τα λιγα που εχω διαβασει και συζητησει με αλλα παιδια η HC Cuba δεν θελει πολυ φως οπως αρχικα νομιζαμε ολοι αλλα πολυ Co2 πιστευω οτι με 0,7w ανα λιτρο θα εισαι οκ.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να αρχησεις ενα ενυδρειο με τοσο πολυ φωτισμο φυτα αργης αναπτηξης (γρασιδι) και λιπασματα γιατι θα κανουν οι αλγες παρτυ.
Κατα την γνωμη μου θα πρεπει να βαλεις την μια λαμπα για 8 ωρες και ανεβαζεις τον φωτισμο (τις αλλες λαμπες) αργα αργα 15-30λεπτα ανα 7 μερες. αν δεις αλγη κανεις ενα βημα πισω.
Μετα απο κανα μηνα θα πρεπει να αρχησεις τα λιπασματα σε πολυ μικρες δωσεις και ξανα αργα αργα να αυξανεις μεχρι να φτασεις εκει που θελεις.

Μια αλλη λυση αλλα δεν ξερω να σου δωσω πληροφοριες ειναι το Dry start ή καπως ετσι δηλ.

Μια αλλη λυση ειναι να μην βαλεις καθολου ζωντανα και να φουλαρεις Co2 ωστε να μην φοβασε για αλγες να το φουλαρεις λιπασματα με συστημα ΕΙ αλλαγες νερου καθε 7 μερες το κανεις το ενυδρειο τουμπανο απο φυτα αργα αργα χαμηλωνεις Co2 και λιπασματα σε φαση διατηρησης του κηπου σου και προσθετεις τα ζωντανα.

Καλο θα ηταν να ακουσεις και αλλα παιδια καθως δεν ειμαι και πολυ εμπειρος να μην σε παρω στον λαιμο μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01353 seconds with 10 queries