Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 10-01-04, 13:54
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όλοι τους όμως σήμερα έχουν σαν οδηγό τον calculator του Chuck http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm
O calculator του chuck δεν κάνει τίποτα άλλο από το να υπολογίζει ppm της καθαρής ουσίας. Δεν προσέφερε καμία καινοτομία. Έχω το ίδιο calculator με δικές μου προσθήκες στην Java script για υπολογισμό Fe στο γλουκονικό και Ca, Νo3 στο Ca(No3)2.
Ο Chuck προτείνει και κάποια επίπεδα χοντρικά.

Παράθεση:
Και θα συνεχίσουν να το ψάχνουν για πάντα. Αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ!Ήταν να μη γίνει η αρχή με τους Sears & Conlin με την περίφημη συνταγή τους PMDD.
Και όμως ακόμα πολλά σε σχέση με της ποσότητες λίπανσης είναι αδιευκρίνiστα, με το Κ για παράδειγμα έχουν φαγωθεί σε σχέση με το αν μπλοκάρει το Ca και αν o Barr έχει δίκιο που μιλάει για 20 ppm Κ στο νερό at any moment. Φοβάμαι διαβάζοντας εκατοντάδες postings ότι πολλές φορές διαπιστώσεις (λόγω έλλειψης πανεπιστημιακής πειραματικής έρευνας γίνονται status quo).
Η συνταγή του pmdd είναι ξεπερασμένη κανένας πλέον δεν πιστεύεί ότι πρέπει το P να είναι το limiting factor για την ανάπτυξη της άλγης θα έλεγα κατά ένα τρόπο το αντίθετο. Ο ίδιος ο Colins σε αλληλογραφία πού είχα μαζί του για να μου διευκρινίσει κάτι λεπτομέρειες πριν από μερικά χρόνια μού έλεγε ότι κακώς διαδόθηκε τόσο πολύ και έχουμε ανακρίβειες και του έλεγα του Sears ότι τίποτα δεν ήταν Conclusive και τέτοια. Απλά αυτοί οι δύο περιγράψανε μία διαδικασία και δώσαν κάποιες δοσολογίες.
Και κάτι άλλο λίγα φυτά είναι τα παράξενα που είναι αρκετά ιδιότροπα για να σού παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα και να δεις ότι τα πράγματα ακόμα σηκώνουν ψάξιμο. Επίσης τα ενυδρεία χαμηλής ανάπτυξης παρουσιάζουν λιγότερα προβλήματα από τα υψηλής. Πρέπει να τρέχεις σφαίρα για να δεις μερικά πράγματα.


Παράθεση:
Το flourish (σκέτο) είναι μέχρι στιγμής από τα ποιό πλήρες και συμπυκνωμένα ιχνοστοιχεία από όλα τα γνωστά υγρά της αγοράς, τελικά είναι το φθηνότερο.
Είναι γεγονός ότι περιέχει τα πιο πολλά ιχνοστοιχεία άλλα επίσης είναι γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται πιστοποιημένη χρησιμότητα όλων αυτών των επιπρόσθετων Micros στην ανάπτυξη των φυτών. Kαι μην νομίζεται ότι έχουν τίποτα φοβερά εργαστήρια και κάνουν τίποτα φοβερές έρευνες και αυτοί ψάχνονται (Seachem).
Όσο για το φθηνότερο σίγουρα δεν είναι.

Παράθεση:
Έχω δοκιμάσει το γνωστό plantex-csm, αυτό που έχει η συνταγή pmdd, με 7% Fe χηλικό, το δοκίμασα για 2 μήνες στο ένα μου ενυδρείο, το άλλαξα μετά με τα flourish + flourish Fe, η διαφορά μεγάλη. Λιγότερη σποτ άλγη, περισσότερη ανάπτυξη. Έχω plantex ένα σακουλάκι 0.5 kg .....
Χμμ και αυτό σχετικό είναι είμαστε 3 πού έχουμε θεαματική ανάπτυξη σε πάρα πολλά είδη φυτών με agricultural micros, iron μα και γλυκονικό χωρίς άλγες και παρατράγουδα. Το πιο πιθανό είναι ότι μία περίσσια σε iron (ίσως λόγω της αλλαγής από λίπασμα σε λίπασμα μείωσες το iron) βοήθησε την spot άλγη που αγαπάει τον παραπανίσιο σίδερο και το φως.

Παράθεση:
Η διαφορά με το gluconate Fe που έχει το flourish σε σχέση με το edta που έχουν τα άλλα, είναι ότι με αυτό πρέπει να το δίνεις λίγο-λίγο καθημερινά γιατί απορροφιέται αμέσως.
Και εκεί τα πράγματα είναι λίγο φλου κανένας δεν ξέρει αν τα cheleted irons είναι καλύτερα η χειρότερα από τον γλουκονικό πολλά έχουν ειπωθεί και για αυτό. Επίσης και τον cheleted iron καλά είναι να τον ρίχνουμε σε καθημερινή βάση καθώς κατ' εμέ και πολλούς άλλους και όλα τα άλλα. Το πρόβλημα με τα σίδερα είναι η οξείδωση του σιδήρου και μετά η καθίζηση του και η ανικανότητα απορρόφησης του.

Παράθεση:
Καλό είναι προϊόντα όπως το power 4, γλυκονικό Fe κ.λ.π, από αυτά που υπάρχουν στην Ελλάδα και έχουν δοκιμαστεί σε ενυδρείο χωρίς απώλειες, να αναφέρονται εδώ. Έχετε ρωτήσει την εταιρία ότι είναι ασφαλές για τα ψαράκια;
Όλα τα προϊόντα που αναφέρονται έχουν δοκιμαστεί.
Εδώ πάντως δεν ψοφάνε και το κάνουν συνέχεια

Παράθεση:
Αν όμως μπορείς να βρεις γλουκονικό Fe σε καθαρή μορφή, δεν το συζητάμε, για ποιό λόγο να τα ακουμπάς στην seachem;
Και βέβαια μπορείς να βρεις κατόπιν παραγγελίας.

Παράθεση:
Στο "όλα όμως" υπάρχει και άλλη άποψη......
Αν έχεις πολλά διαθέσιμα χρήματα είναι βέβαια σωστό, αν και πανάκριβο.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τον συνδυασμό flourish και flourish iron για τα ιχνοστοιχεία και μόνον, σε συνδυασμό με χημικά και με την δοσολογία του Chuck.
Αυτό εννοούσα και εγώ απλά είπα αν βάλεται μόνο Seachem βάλτε τα όλα.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04538 seconds with 11 queries