Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-10-10, 11:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liz@ Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να ρωτησω αν με μια συσκευη παροχης C02 μειωνεται το ph και ποσο...?
εχω ph 8,3 και θα ηθελα να το παω γυρω στο 7..
Ολα εχουν σχεση τη kh σου ... Γενικα ειναι λανθασμενος τροπος να χρησιμοποιουμε CO2 μονο για να κατεβασουμε το ph ... εκτος οτι χρειαζεται controller οι σκληροτητες δεν επηρεαζονται (ενω συνηθως αν θελουμε να χαμηλωσουμε το ph θελουμε και να μειωσουμε και αυτες)! Αν το ξεπερασουμε και αυτο ενας controller ειναι απαραιτητος ωστε να μην εχεις σκαμπανεβασματα ... Νομιζω μια Α.Ο. ειναι η πιο φτηνη λυση μια που ο πιο φτηνος controller που εχω δει ειναι γυρω στα 100 ευρω!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα παροχη DIY-CO2 πριν 3 μερες και το ph απο 8 που ηταν πηγε 7,4. Θα το μετρησω μεθαυριο παλι και θα γαψω διαφορες να δουμε εαν θα κατεβει κι αλλο. Ξερουμε μεχρι ποσα ppm co2 ειναι ανεκτα για γαριδες?
Φιλε μου δυστηχως το DIY βγαζει CO2 που δεν ειναι καθολου σταθερο ακομα και στη διαρκεια μια ωρας! Για να βλεπεις μεταβολη ... θα πρεπει να εχεις χαμηλη kh η να εχεις πολυ λιγα λιτρα! Αλλα θα πρεπει να σκεφτεις οτι για να βλεπεις τοση μεταβολη ... ακομα και κατα τη διαρκεια της ημερας θα εχεις διαφορες τιμες στο ph ... κατι που δεν ειναι καλο για τα ζωντανα και τα φυτα σου!
Υπαρχει το πινακακι με το ph και τη Kh που μπορεις να βρεις ποσα ppm CO2 αλλα στη περιπτωση σου ειναι δυσκολο να υπολογισεις μια που οπως σου ειπα θα αλλαζει συνεχεια ...!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01564 seconds with 11 queries