Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 09-10-10, 21:48
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν φίλε Μιχάλη όμως και πάμπολλες και προπάντων αξιόπιστες πηγές στο διαδίκτυο και όχι μόνο, που λένε το αντίθετο. Αναφέρουν μόνο την ύπαρξη των φυτών σε ξεχωριστό τμήμα ή παρακείμενη λίμνη.

Φιλε Βασιλη θα ελεγα οτι ειναι ενα θεμα με διφορουμενες αποψεις . Αν θελετε μπορω να βαλω παρα πολλα λινγκ απο εμπειριες χομπιστων ή ακομα καλυτερα φωτογραφιες με λιμνες φυτεμενες και μεγαλα κοι αλλα ακομα και βιντεακια .
Δεν ειναι κατι που ειναι κοινα αποδεκτο οπως για παραδειγμα οτι τα γκαππυ ζουν σε αλκαλικο νερο .


Mόνο ο τρόπος που παρουσιάζει ο Γιάννος μπορεί κάτι να καταφέρει, με τη μόνη διαφορά στο ότι πρέπει να υπάρχει αρκετή κυκλοφορία νερού στον συγκεκριμένο χώρο, όπου να μπορούν τα φυτά να δίνουν τα πλεονεκτήματα τους στο σύστημά μας.

Δλδ μου λετε οτι του χρονου θα εχω προβλημα με τα κοι μου αν αφησω τη λιμνη οπως ειναι ? Πραγματικα δεν το βλεπω να γινεται επειδη τα ψαρια περασαν απο το σταδιο που τα εκαναν μανταρα . Τωρα αγνοουν εντελως τα φυτα .

Όσον αφορά τον επιτυχημένο συνδυασμό των δύο (φυτών - nishikigoi) έχει να κα΄νει περισσότερο με το μέγεθος του συστήματος μας. Στα 5,000 και 15,000 χιλιάδες λίτρα,τα φυτά θα είναι ΠΑΝΤΑ εκεί μπροστά τους, με αποτέλεσμα να τα ενοχλούν.


Ισως αν υπηρχε πιθανοτητα να γινουν 90 cm τα κοι μου στη λιμνη μου να υπηρχε ενα μικρο προβλημα με τον ογκο . Αλλα και παλι ως τοτε τα φυτα θα εχουν ριζωσει και θα εχουν αναπτυχθει παρα πολυ για να αντιμετωπισουν το οτιδηποτε .


Και εγώ αυτό είχα Μιχάλη!!! Το μεγάλο μου ψάρι το έχω από 5εκ. μικρούλι. Εφέτος (3 χρόνια μετά) το πιάσανε οι λαιμαργίες... Είναι στη φύση αυτών των ψαριών να είναι αδηφάγα και δύσκολα ικανοποιούν τη λαιμαργία τους. Στην άγρια φύση οι κυπρίνοι ανακατεύουν συνέχεια το βυθό, ψάχνοντας για τροφή. Αυτό κάνουν και στις λίμνες μας.
Το χαρακτηριστικό αυτό βρίσκεται βαθιά κρυμμένο στα γονήδια του και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού, που ομολογουμένως έχει το κάθε ψάρι ξεχωριστά τον δικό του.
Ναι για αυτο παιζει ρολο η τροφη .Στη φυση δεν τα ταιζει κανεις .Ενω στα συστηματα μας το πραττουμε εμεις .Ειναι σημαντικο λενε οσοι εχουν φυτα και κοι να τα ταιζουν καλα και σωστα .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό που επιθυμώ περισσότερο στην λίμνη μου είναι να δω ανθισμένο νούφαρο.
Όχι πολλά ένα ανθός να δω θα είμαι ικανοποιημένος.
Βαλε σε ενα βαζο μια ριζα νουφαρου και βγαλε το στην αυλη . Συντομα θα δεις ανθος . Φυσικα δεν ειναι η εποχη του αλλα λεμε τωρα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 09-10-10 στις 21:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries