Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 23-12-03, 17:20
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Βρε παιδια, σιγουρα ο τομεας μου δεν ειναι οι δισκοι και οι pleco ή ancistrus αλλα με αυτα τα νιτρικα αλατα τι αλλαγες νερου γινονται και ειναι σε αυτο το σημειο? Οι δισκοι δεν θελουν αρκετα τακτικες και μεγαλες αλλαγες νερου? Οι δικοι μου δισκοι στο καποιο παρελθον μου (βλεπε 5 χρονια+ πριν), τους ειχα με το tap water purifier + τους ηλεκτρολητες που δινει μαζι + λιγο βρυσατο για να ελθει το KH στα ισια του. Η λιγη τυρφη που εβαζα βοηθουσε στο ζευγαρωμα. Ειχα PH γυρω στο 6,2 με 6,7. Αναλογως την ημερα κτλ κτλ. Μηπως αυτο το PH 5,5 ειναι πολυ λιγο και σε συνδιασμο με χαμηλη ανθρακικη σκληροτητα ειναι ενα απο τα προβληματα σου?

Fanis τι συνθηκες νερου εχεις? Το ph,gh,kh σου? Καθε ποσο κανεις αλλαγη νερου? Μονο Tap water purifier βαζεις? Τι φιλτραρισμα εχεις?
Μηπως τους ancistrus τους κυνηγανε οι clown? Καθε ποσο συχνα ταιζεις με κατεψυγμενη τροφη? Οταν μας απαντησεις αυτα μονο τοτε θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Σιγουρα δεν ειμαι ο ειδικος στους δισκους, αλλα πιστευω πως εαν μας λυσεις αυτες τις αποριες θα βγαλουμε μια ακρη.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01392 seconds with 11 queries