Θέμα: 150L ξεκινω!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-10-10, 02:07
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
....σιγουρα χρειαζομαι ακομα:
1) θερμαντηρα 150w Μην πάρεις κινέζικο, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε έναν επώνυμο, αξίζει.
2)χρονοδιακοπτη για να λειτουργω τον φωτισμο 8 ωρες Κάπου 4 ευρώ οι απλοί.
3) λεω να παρω και μια σκουπα βυθου( ε?) Δεν είναι απαραίτητη, άστην για την ώρα.
4) καμια πετρουλα ακομα και κανα διακοσμητικο. Πάρε κανένα ξύλο ή ρίζα από πετσόπ, τίποτε άλλο.
Οι αποριες τωρα

Σκεφτομουν να βαλω παλι τα πλαστικα φυτα..αλλα μαλλον δεν αξιζει.Σίγουρα δεν αξίζει, μην βάλεις πλαστικά.
Ετσι λεω να παρω 2 ειδη φυτων γρηγορης αναπτυξης, το Ceratophyllum demersum και το Anubias barteri var. nana.
Ειναι απλα και ευκολα φυτα απο οτι ειδα... Είναι, όπως και αρκετά άλλα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
ΘΑ χρειαστω λιπασματα γι αυτα? Ένα γενικό λίπασμα σαν το seachem flourish, άντε κι ένα seachem excel (υγρό διοξείδιο) φτάνουν για αρχή.
θα χρειαστω το υποστρωμα που βαζουν για τα φυτα? Σίγουρα όχι, δεν θα το χρειαστείς, σκέτο ψιλό χαλικάκι ή άμμο σε ύψος όμως 5-6 πόντους.
μπορω να τα βαλω αμεσως στο ενυδρειο η πρεπει να στρωσει πρωτα? Μπορείς κατευθείαν.

Οτι και αν γινεται με τα φυτα ξεκινω το στρωσιμο του ενυδρειου
ΒΑζω νερο απο την βρυση, ριχνω το αντιχλωριο και μας μενει να στρωθει. Το αντιχλώριο πριν το νερό έρθει σ' επαφή με τα υλικά του φίλτρου.
Ουτε μπολι εχω απο καπου να κανω ουτε τπτ αλλο για ευκολο στρωσιμο..Ζήτα μπόλι με αγγελία, όλο και κάποιος θα βρεθεί.
ΟΠοτε μου μενει ο τροπος της αμωνιας ή της τροφης
Υπαρχουν νομιζω στην αγορα ετοιμα βακτηρια που κανουν αυτη την δουλεια? Πεταμένα λεφτά, μπορεί να βοηθούν λίγο, αλλά μόνα τους δεν κάνουν δουλειά.
Ποιος ειναι ενας ευκολος τροποσ στρωσιματος? Μπόλι βρε, βάλε αγγελία, τονίζοντας το Καλαμάτα.

Η διαδικασια που θα κανω ειναι η εξης:
Να βαλω το χαλικι( κ το υποστρωμα αν ειναι απαραιτητο)
ΝΑ γεμισω μεχρι την μεση,
να κανω την διακοσμηση και να βαλω τα φυτα( αν μπαινουν απο αρχη)
Να γεμισω με νερο
να ριξω αντιχλωριο
Να βαλω σε λειτουργια φιλτρο-θερμαντηρα-αεραντλια-χρονοδιακοπτη
Να κανω μετρησεις ph αμμωνια και νιτρικα
Μπόλι, μετρήσεις αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά (θα τα ξαναπούμε για ph και σκληρότητες) και μπλουμ τα πρώτα 2 ψαράκια, από την πρώτη μέρα.
Και οτνα φτασουμε στις σωστες τιμες των αμμωνιων κλπ να ξεκινησω να βαζω σιγα σιγα ψαρια
Αν θέλεις να περιμένεις 35-40 μέρες (τόσο θα σου πάρει χωρίς μπόλι), δικό σου θέμα.

Τωρα για ψαρια εχω καποια στο μυαλο μ αλλα αυτο που με καιει τωρα ειναι να ξεκινησω σωστα το ενυδρειο για να μην εχω προβληματα αργοτερα Σωστά
ΚΑθε συμβουλη και προταση δεκτη...

Koi rules Στις λίμνες ναι, όχι στα ενυδρεία όμως.
Καλή αρχή, διάβασε τα υπομνήματα στο θέμα των αρχαρίων (κι ας μην είσαι) και θα τα βρεις όλα, για ότι άλλο χρειαστείς ξαναρώτα.
Αρχίζεις πολύ καλά και μεθοδικά και θα γλυτώσεις από πολλά λάθη που κάναμε όλοι μας στην αρχή κι από χαζά έξοδα, γιατί δεν ρωτούσαμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01921 seconds with 10 queries