Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 05-10-10, 23:17
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν μου άνοιξες την όρεξη για καφέ βραδυάτικα!!...
...και αφού τον έκανα έχουμε και λέμε

Συμβαίνει κι εγώ αυτόν τον καιρό να την ψάχνω για ενυδρείο με αυτές περίπου τις διαστάσεις (100Χ50Χ50 - ΜχΠχΥ)
Τα χειροποίητα συνήθως συμφέρουν μόνο αν τα κάνεις μόνη σου. Για ενυδρείο με τις παραπάνω διαστάσεις είχα ρωτήσει ένα τζαμά στην γειτονιά μου (πριν κανένα εξάμηνο) και μου είχε πεί 110 ευρώ για τα τζάμια +30 ευρώ να μου το κολλήσει (συμβαίνει να είναι χομπίστας και ο ίδιος).
Από κεί και πέρα, τα υπόλοιπα (καπάκι, φωτισμός & έπιπλο) αν τα δώσεις σε μάστορα καλύτερα να αγοράσεις κανένα ADA ή TUNZE, θα σου βγεί πιό λίγο.
Εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ έτοιμο ενυδρείο μιάς κάποιας μάρκας. Το φίλτρο που έχει μέσα τι θα το κάνεις; Θέμα γούστου βέβαια αλλά προτιμώ τα ενυδρεία που έχουν τον ελάχιστο εξοπλισμό μέσα άρα πάω για εξωτερικό φίλτρο, θερμοστάτη κ.λ.π. Το έπιπλο για το 100Lt που έχω το έφτιαξα μόνος μου από φυσικό ξύλο γιατί όλες οι βάσεις που κυκλοφορούν μου φαίνονται πολύ κακόγουστες.
Η αλήθεια είναι πως με τις ιδιοκατασκευές ξοδεύεις πολύ χρόνο και κόπο αλλά αν υπάρχει υπομονή και λίγο μαστοριά στο τέλος σε ανταμοίβουν.
Υπολόγισε και κάτι άλλο. Εκεί που θα "στριμώξεις" το ενυδρείο να έχεις πρόσβαση για την συντήρηση του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01565 seconds with 10 queries