Θέμα: Coming Soon...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-09-10, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε μου.
Ας ξεκινησω λοιπον να πω εγω την πρωτη αποψη.

Οι επιλογες στον εξοπλισμο ειναι κατι παραπανω απο εξαιρετικες.
Θα προτεινα ομως για πολλους λογους αλλο ενα φιλτρο απο την αλλη μερια πχ eheim 2217.
(με την προυποθεση οτι ξηλωνεις το εσωτερικο για εξοικονομιση χωρου)

Για ριζες μαλλον θα χρειαστει να κατεβεις Αθηνα (αφου παρεις πρωτα τηλεφωνα σε μαγαζια για διαθεσιμοτητα)

Σε βιοτοπικο αμαζωνιου και δει με σκαλαρια ή δισκους δεν πανε και πολλα φυτα. (η valisneria που ζητας δεν στην πραγματικοτητα americana και υπολογισε οτι μαλλον ειναι ενοχλητικη για τους δισκους)
Επικεντρωσου στα ξυλα και σε εχινοδωρους και pistia (αν αντεξει).


Συγκατοικοι με δισκους και ιδιως με σκαλαρια δεν πανε τα ψαρια που ζητας, στους δισκους λογω θερμοκρασιων που θα απαιτησουν και στα σκαλαρια γιατι αυτα τα ψαρια (εκτος των cory) ειναι θηραματα τους στη φυση.
Μη απορησεις αν εξαφανιζονται ψαρια στην πορεια.

Απο cory οι πιο συμβατες επιλογες ειναι τα leucomelas και τα sterbai και απο tetras τα hemigrammus που ειναι λιγο πιο μεγαλα και πιο γρηγορα.
Παραλληλα, ολα θα σου τρωνε λιτρα απο τις κιχλιδες που διατηρουνται σε οσο μεγαλυτερη ομαδα γινεται.
Εγω θα εβαζα μονο cory με τις κιχλιδες αυτες και ισως ενα ζευγαρακι νανοκιχλιδες Mikrogeophagus ramirezi
Θελει μελετη το θεμα.

Καλη συνεχεια.
Ανεμενε κι αλλες αποψεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 10 queries