Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 27-09-10, 08:27
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε almost, μιας και σε έχω βάλει στο "τριπάκι" και με έχεις πάρει απο το χέρι, αν σε ρωτούσα σε μια γυάλα 270λτ τι εξοπλισμό θα χρειαστω για να το κάνω FO, τι θα μου απαντούσες;
  • Κρατάς τη μία λευκή λάμπα που έχει το ενυδρείο και την άλλη την κάνεις μπλε (για FO δε χρειάζεται να προσθέσεις άλλες, απλά να αλλάξεις λίγο το φάσμα μετατρέποντας τη μία λευκή σε μπλε).
  • Κρατάς το 2217 και το γεμίζεις με καινούργια βιολογικά υλικά, πχ eheim substrat pro ή τις bactoballs της Aqua Medic (εγώ τέτοιες έχω βάλει, στο ίδιο φίλτρο που έχω). Έτσι στηρίζεις τη βιολογία σου και στο βράχο μέσα αλλά και στο φίλτρο. Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι αν θες/ χρειαστεί να βγάλεις κάποιο κομμάτι βράχου (να το καταργήσεις, να το καθαρίσεις από οργανισμούς κτλ) η βιολογία στο ενυδρείο θα υποστεί μικρότερη μεταβολή. Επίσης, έχεις το πλεονέκτημα να μη στουμπώσεις το ενυδρείο μέσα με βράχο (μικρότερο κόστος απόκτησης βράχου, περισσότερο χώρο για τα ψάρια. Αρκεί να κάνεις καλό aquascape για να έχουν μέρη τα ψαράκια να κρύβονται).
  • Μέσα στο skimmer (αν μπορεί/ χωράει) ή σε εσωτερικό φίλτρο θα χρειαστείς άνθρακα ( τον activated όχι τον απλό) και αντιφώσφορο (προτίμησε με βάση σίδηρο, είναι πολύ πιο καλός). Αλλιώς μέσα στο 2217, απλά θα πρέπει να το ανοίγεις για να αλλάζεις τα υλικά. Για άνθρακα κορυφή είναι ο Matrix της Seachem (κρατάει και πολύ περισσότερο χρόνο από οποιοδήποτε άλλο).
  • Μηχανική φίλτρανση αν θες μόνο με υαλοβάμβακα, όχι σε φίλτρο αλλά σε έξοδο νερού (να πέφτει ας πούμε η έξοδος του 2217 πάνω σε υαλοβάμβακα). Ίσως χρειαστεί να πάρεις ένα bubble stop για να βάλεις τον υαλοβάβμακα, τον οποίο θα πρέπει να πετάς (όχι ξεπλένεις) όταν βρωμίζει γιατί είναι πηγή νιτρικών. Αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις μηχανική φίλτρανση.
  • Φτηνότερα skimmer είναι τα hung on, αν μπορεί να ανοίξει το καπάκι σου πλάι ή πίσω και να μένει ανοιχτό, μπορείς να το βάλεις. Ένα Deltec MCE 600 αποτελεί μια καλή λύση, αλλά θα είσαι οριακά στα λίτρα (η deltec θεωρείται από τις καλύτερες μάρκες, αλλιώς κοιτάς για άλλες όπως: Aqua Medic, ATB, Tunze κτλ). Αλλιώς για εμένα κοίτα για εσωτερικό skimmer (όχι με αεραντλία αλλά με venturi αντλία) γιατί τα εξωτερικά θέλουν σωληνώσεις, τροφοδοσίες κτλ.
  • Δύο -τρεις ακόμα καλύτερα- κυκλοφορητές είναι αρκετοί (το λιγότερο 2000lt/h όχι παραπάνω από 4500 lt/h ο κάθε ένας). Φθηνή λύση κινέζικοι Boyou, καλή λύση οι κυκλοφορητές της Hydor οι coralia, ακριβή λύση της Tunze. Δεν χρειάζεται να πάρεις με ρυθμιζόμενη ένταση ή controller (αυτά θα τα χρειαστείς αν πας για reef, έχετο υπόψην σου όμως). Προσπαθείς οι βράχοι να έχουν καλή κυκλοφορία.
  • Θερμοστάτης, αυτός που έχεις.
  • Για ψύξη ξεκινάς με τους κλασσικούς ανεμιστήρες για υπολογιστή με elliwel ή με χρονοδιακόπτη (τα ψάρια θα την παλέψουν το καλοκαίρι).
  • Για σύστημα αναπλήρωσης, παίρνεις αυτό της WaterWaves με 30€ (ή 40€ με 2 φλοτεράκια για μεγαλύτερη ασφάλεια). Έχω 2 τέτοια (με 1 φλοτερ το κάθε ένα) και 1 Osmolator (σύστημα αναπλήρωσης) της Tunze που έχει 137€. Της Tunze κάνει διάφορα κόλπα αλλά πίστεψέ με περισσότερες φορές έχω καθαρίσει τον οπτικό σένσορα της Tunze παρά το φλοτέρ της Water Waves. Το σύστημα αυτό (όποιο επιλέξεις) το χρειάζεσαι για να μένει σταθερή η αλατότητα στο ενυδρείο (το νερό που εξατμίζεται δεν περιέχει πολύ αλάτι, άρα σε αυτό που μένει αυξάνεται).
  • Δοχείο αναπλήρωσης, ένας κουβάς, αρκεί να μπορεί να κρυφτεί μέσα στο έπιπλο. Αν μπει μέσα στο έπιπλο, να έχει και καπάκι, γιατί υπάρχει εξάτμιση και καλό είναι κάτω από το έπιπλο του ενυδρείου να μην υπάρχει υγρασία (για τις αντοχές του επίπλου).
  • Αραγωνίτης: όσο πιο ψηλό το στρώμα του αραγωνίτη, τόσο ποιο καλά για την αποίκηση του με βακτήρια. Όχι λιγότερο από 4 cm ύψος, όχι περισσότερο από 15 cm. Αν τον διαλέξεις με ψιλή κοκκομετρία (πχ sugar size) τότε από τα 8-10 cm ύψος αρχίζει να λειτουργεί ως DSB, δηλαδή σου κάνει απονιτροποίηση (λειτουργεί ως φίλτρο). Εκεί σου προτείνω να φτάσεις σε ύψος, θα έχεις τσάμπα ένα πολύ καλό φίλτρο, για πάντα.
  • Βράχος: μπορείς να βάλεις μόνο νεκρό βράχο (μισά λεφτά από τον ζωντανό). Εγώ έτσι ξεκίνησα και τα 2 ενυδρεία. Βασικός λόγος που το έκανα, να μην έχω ζωντανά που δεν θέλω στο ενυδρείο (καβούρια, γαρίδες mantis, απταίσζιες, τεράστια bristle worms κτλ). Προσθέτεις βακτήρια (πχ probidio) και τον ζωντανεύεις. Θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο από το να ζωντανέψει ο βράχος αν ο μισός ήταν ήδη ζωντανός αλλά αν δεν βιάζεσαι, είναι για εμένα η καλύτερη λύση. Θα χρειαστείς περίπου 30Kg (το 10% των 270lt) αλλά αυτό είναι εμπειρικός κανόνας, έχει να κάνει με το ειδικό βάρος του βράχου, την ποιότητά του κτλ. Απλά για να υπολογίσεις στο περίπου το κόστος, εξάλλου μπορεί να θέλεις λιγότερο ή περισσότερο για αισθητικούς λόγους. Μπορείς να πάρεις μεγάλα κομμάτια, για να μην χρειαστεί να τα ενώσεις ή να πάρεις πολλά μικρά (εδώ θα έχεις περισσότερες κρυψώνες). Θα πρέπει να τον στηρίξεις πάνω σε πλαστική βάση πχ eggcrate (γκουγλαρέ το και θα δεις τι είναι) ή την πλαστική βάση που στραγγίζουν τα ποτήρια. Αυτό για να μην απελευθερώνει ο βράχος διάφορα βλαβερά οξείδια λόγο της επαφής του με τον αραγωνίτη.
  • Αλάτι: όσο μεγαλύτερη συσκευασία, τόσο πιο οικονομική. Της Tropic Marin (αυτό χρησιμοποιώ και εγώ) είναι πολύ καλό. Δηλαδή έχει πολλά στοιχεία και ανεβάζει την αλατότητα χωρίς να χρειαστεί να πετάξεις το μισό αλάτι μέσα (έτσι μου τελείωναν οι κουβάδες της Korallen reefer salt, Pro reef salt και άλλα πριν καταλήξω σε αυτό). Ένα 25Kg θα σε βγάλει για κανά χρόνο (θέλει αρκετό στην αρχή για να σηκώσει αλατότητα, μετά με κάθε αλλαγή νερού, και πάρα πολύ λίγο στην εξάτμιση). Μην λυπηθείς τη συσκευασία, αν σε παίρνει, είναι το μόνο που δεν θα πάει χαμένο ποτέ..
  • Test: οπωσδήποτε ρεκτραφρόμετρο για την αλατότητα (μπορείς να πάρεις κλασικό με 50€ περίπου ή ηλεκτρονικό της American Marine με 110€). Οπωσδήποτε test pH (θέλεις τιμή στο 8,2 περίπου), test για νιτρικά (θα σου καθορίζουν τις αλλαγές νερού, αν δεν σου βγουν διάφορες άλγες που τρώνε τα νιτρικά, οπότε το test θα λέει κοντά στο 0 και εσύ θα είσαι τίγκα) και για φωσφορικά (θα καθορίζουν τις αλλαγές του αντιφώσφορου).

Νομίζω ότι κάλυψα όλα τα βασικά, υπάρχει η περίπτωση να χρειαστείς και κάτι άλλο, αλλά θα το δεις όταν/αν στο ζητήσει το ενυδρείο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02502 seconds with 11 queries