Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-09-10, 22:54
alexis22 Ο χρήστης alexis22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2010
Περιοχή: αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Κατασκευή πάτου με ενσωματωμένα διακοσμητικά

Σκέφτομαι να κατασκευάσω ,για ενυδρείο με χελωνάκια , βάση από φελιζόλ το οποίο αφού το διαμορφώσω και το τσιμεντάρω θα το βάψω με χρώματα για όλες τις επιφάνειες από βιβλιοπωλείο . Τα χρώματα είναι μη τοξικά αλλά δεν αντέχουν στο μέσα στο νερό . Αν δεν βρω κάποιο βερνίκι ή εποξική ρητίνη μη τοξική σκέφτομαι να απλώσω όλη την επιφάνεια με σιλικόνη σαν κι αυτή που έκανα το ενυδρείο. Όταν λέω απλώσω εννοείται ότι θα απλώσω με το δάκτυλο ένα λεπτό φιλμ από σιλικόνη σε όλη την επιφάνεια . Σε φυσικές πέτρες δίνει μια όψη σαν βρεγμένη με αρκέτα καλό αποτέλεσμα . Επειδή όμως είμαι πολύ αρχάριος και δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στα χελωνάκια θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς κάτι άλλο για βερνίκι , αλλά να το έχετε εφαρμόσει με επιτυχία εσείς ή κάποιος γνωστός σας. Αυτό το λέω γιατί σε forum κάποιοι προτείνουν απλά λαδομπογιά ή βερνίκια θαλάσσης τα οποία είναι 100% τοξικά . Σε βιβλιοπωλείο βρήκα ένα βερνίκι που λέει ότι είναι κατάλληλο για ενυδρεία . Στη φωτογραφία γράφει "Plaster sealant Gipsdicht" . Περιμένω με αγωνία τη βοήθεια σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 10 queries