Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 22-09-10, 12:09
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 Εμφάνιση μηνυμάτων

.................................................. ...............
Τα θέματα που έχω είναι τα εξής :

1) όσον αφορά τα λίτρα στην καλύτερη των περιπτώσεων τα καθαρά θα είναι 57 στην χειρότερη μπορεί να πάνε και 50 ανάλογα τον τελικό διάκοσμο...

2) οι τιμές νερού είναι οι ακόλουθες: pH =8, kH =8 GH=12
Α/Ο δεν έχω και δεν πρόκειται να αποκτήσω αλλά εαν η επιλογη ψαριών το επιβάλλει θα χρησιμοποιήσω τύρφη μαζί με φύλλα ξερά κλπ έτσι ώστε να καταφέρω να ρίξω το πεχά τουλάχιστον σε κανένα 7.2...

Με δεδομένο αυτό έχουμε ένα πιο ξεκάθαρο πλαίσιο επιλογών εξαιρόντας σίγουρα κιχλίδες που θέλεουν πεχά κάτω από 7.. Αντίστοιχα μπορώ να βρω ασβεστολιθικές πέτρες για να ανεβάσω σκληρότητες εαν αυτό κριθεί σκόπιμο...

3) Δε θέλω διακόσμηση τύπου ζούγκλας - πυκνοφυτεμένο , προσπαθώ να κάνω απεξάρτηση με τα φυτά και να διατηρώ ελάχιστα στο μικρό ενυδρειάκι μου... Αρα και απο εδώ μικραίνει το πλαίσιο επιλογών...

4) και ίσως τελικά καθοριστικότερον για την τελική επιλογή είναι η διαθεσιμότητα τους στην Θεσσαλονίκη ( α)είτε σε κατάστημα (ποια είδη πήρε το μάτι σας και που?? β) στην κατοχή συνχομπίστα, βi) χάρισμα, βιι) αγορά ) Οπότε εδώ συγχωριανοί μου μπορείτε να μου πείτε τι έχετε...



Τέλος θα ήθελα να πω πως έχω ήδη φιλτράρει κάποιες επιλογές που θα μου άρεζαν εξαιρόντας βέβαια τον τελευταίο παράγοντα της διαθεσιμότητας...

Σας τις παραθέτω με τυχαία σειρά..
.................................................. .......................
6)Λιφαλίλι (Οριακά λίτρα, πρέπει να είναι πυκνοφυτεμένο?? )

.................................................. .......................................
11)Herotilapia Multispinosa , Rainbow Cichlid (υπο την προυπόθεση οτι είμαι εντάξει με λίτρα και οτι θα την βρώ)


Αυτα....
Τα λιφαλίλι φθάνουν σε μέγεθος 10-12 εκ. και θέλουν όξινο νερό (pH 6.5), στο ενυδρείο σου θα ασφυκτυούν. Τα δικά μου τα είχα σε ένα 100στάρι και δεν ήταν καλά. Μόλις τα έβαλα σε 200άρι αλλάξαν συμπεριφορά

Πολύ λίγα τα λίτρα σου για Herotilapia
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01702 seconds with 10 queries