Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-09-10, 02:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει άμμο την οποία χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου σε δικό του ενυδρείο και έχω το εξής πρόβλημα.Η άμμος είναι γεμάτη σαλιγκαράκια, πολύ μικρά αλλά πολλά και συνεχώς ανεβαίνουν στα τζάμια.Υπάρχει κάποια λύση για να τα ξεφορτωθώ ή έστω να μειωθεί αρκετά ο πληθυσμός τους;
- Μηχανικα με αποχη σουρωνοντας την αμμο.
- Εισαγωγη μερικων Anentome helena.
- Αν εχεις καταλληλο μεγεθος ενυδρειου δεν εχεις τελειωσει την ιχθυοφορτωση και ειναι συμβατο γενικα, κοιτας και για καποια Loach (ειναι και κοπαδοψαρα τα ατιμα και μερικα γινονται πολυ μεγαλα πχ clown loach)
- Παγιδα σαλιγγαριων.

Αν ειναι Melanoides tuberculata τα σαλιγγαρια σου, να ξερεις οτι ειναι χρησιμα (ως ενα αριθμο) και εκτος οτι "καθαριζουν" απο υπολειματα, κανουν και αερισμο του βυθου που ειναι χρησιμος για αποφυγη πολλων αναεροβιων περιοχων.
Συνηθως βγαινουν με κλειστα τα φωτα και δεν γινονται ενοχλητικα την ημερα, εκτος κι αν υπαρχει υπερπληθυσμος.

edit Bo με προλαβες

ΥΓ φαρμακα οχι γιατι εκτος οτι θα πειραξει ολα τα σαλιγγαρια, εχω την υποψια (αναλογα και το φαρμακο) οτι δεν θα μπορεσει να σηκωσει ποτε το ενυδρειο σαλιγγαρι στην πορεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,21224 seconds with 11 queries