Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 19-09-10, 17:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων

@ yannossavva
Σε ευχαριστώ για τα κάλα σου λόγια! Περιμετρικά θα έδειχνε τελείως διαφορετικά και θα ήταν πιστεύω και πιο εντυπωσιακή. Με κόλλησαν όμως δυο τρία πράγματα. Πρώτο οτι όπως την είχα σχεδιάσει στην γωνία μου έβγαινε γύρω στα 5 κυβικά. Θα χρειαζόμουν πολύ περισσότερα χρήματα σε υλικά, φίλτρα, διακοσμητικά και θα έπρεπε να περιμένω αρκετά ακόμα. Η υπομονή δεν μου λειπεί αλλά μετά σκέφτηκα την προσβασιμότητα. Ο χώρος μου είναι 6 μέτρα επί 5 και με δεδομένο οτι η μιά πλευρά είναι καλλυμένη από κάποια φρεάτια θα έβγαινε γωνιακή μεν, μακρόστενη δε. Την φοβήθηκα και πήγα στο πιο απλό. Δεν σου κρύβω βέβαια οτι είμαι λιγάκι "τετράγωνος" και μου αρέσουν τα "καθαρά" σχήματα. Ταιριάζει πολύ με το όλο σπίτι και μου αρέσει αρκετά. Υπάρχει πάντα και ο μπροστά κήπος (χεχεχε).

Με τις πέτρες είναι κάτι που θα το δώ στο μέλλον. Αυτό που μέχρι τώρα έχω δει όμως είναι οτι τα ΚΟΙ πάρα το μέγεθος τους σφηνώνουν κάτω απο τις πέτρες, περνάνε μέσα απο αυτές και απολαμβάνουν ιδιαίτερα πολύ να μπαίνουν στα πυθάρια. Έχω αρκετά δυνατή φίλτρανση και μόλις μαζέψω λίγα χρήματα θα την ενισχύσω και άλλο. Μια ερώτηση όμως. Τι κάνείς εσύ στην υπέροχη πραγματικά λίμνη σου για "σκούπα"; Πως την καθαρίζεις; Έχεις να μου δώσεις καμιά καλή ιδέα; Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω μέσα στην λίμνη δύο νούφαρα. Είναι σε μια πλαστική γλάστρα το καθένα και δείχνουν να μεγαλώνουν. Τα ΚΟΙ δεν τα έχουν πειράξει ακόμα. Περιμένω να δω πως θα πάνε. Αν πάνε καλά μπορώ να τα μεταφυτέψω; Αν ναι, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος; Υπάρχεί κανένα καλό μυστικό για να αποφύγω το θώλωμα του νερού απο το χώμα; Ελπίζω να μην σε ζάλισα . . .
Έχω πάρει σκούπα βυθού. Καθαρίζω 1 φορά τον μήνα περίπου. Η χρήση του botton drain που ανέφερε ο in the pond βοηθάει την κατάσταση αλλά όχι σε σημείο να μην χεριάζετε να καθαρίζεις τον πάτο. Το θεωρώ πανάκριβο εξοπλισμό.

Τα νούφαρα είναι τώρα η εποχή που παίρνουν την κάτω βόλτα. Ανάλογα με το πόσο κρύο είναι το νερό μπορεί και να χάσουν όλα τα φύλα τους, την άνοιξη ώμος και πάλη θα αρχίσουν να αναπτύσσονται. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία μεταφυτεύματος. Το θόλωμα του νερού θεώρησε το δεδομένο. Καλύτερα μην πειράξεις την γλάστρες άστα να μεγαλώσουν και να κάνουν και άλλους βολβούς, και πρόσθεσε αν θές άλλα. Μην το παρακάνεις ώμος γιατί θα έχεις πρόβλημα στο πώς θα καθαρίζεις τον πάτο της λίμνης.
Στην συσκευασία που εισάγοντα τα νούφαρα υπάρχει κάποιο άλλο υλικό αντί για χώμα που δεν λερώνει το νερό αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο αυτό.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01814 seconds with 11 queries