Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 17-09-10, 19:41
konstantinaevros Ο χρήστης konstantinaevros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: evros
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/fin_rot.htm
(Θεραπεία
Χρησιμοποιούμε φάρμακα που ενδείκνυνται για καταπολέμηση gramnegative οργανισμών. Chloramphenical, Oxytetracycline, Tetracycline είναι καλές επιλογές.
Η χρήση αλατιού αποτελεί ακόμα έναν τρόπο αντιμετώπισης της ασθένειας σε ποσοστό 3% όχι όμως και σε περιπτώσεις ψαριών που δεν έχουν λέπια στο σώμα τους.
Σε πολύ προχωρημένα στάδια ίσως καταστεί απαραίτητο να αφαιρέσουμε μέρος του προσβεβλημένου πτερύγιου και τον νεκρωμένο ιστό. Αυτή η μέθοδος απαιτεί πολύ προσοχή, ψυχραιμία και εμπειρία, δεδομένου ότι το ψάρι θα πρέπει να είναι ήρεμο και ίσως χρειαστεί νάρκωση. Με αποστειρωμένο ψαλίδι κόβουμε το μέρος του πτερυγίου που έχει προσβληθεί και εφαρμόζουμε στο σημείο τομής αντισηπτικό όπως το καθαρό ιώδιο. Αυτή η μέθοδος ενέχει τον κίνδυνο δευτερεύουσας μόλυνσης και είναι ιδιαίτερα σημαντικό η επαναφορά του ψαριού να γίνει σε ιδανικό, καθαρό περιβάλλον. Θα χρειαστεί παρακολούθηση τουλάχιστο για μια εβδομάδα.)
ΣΥΝΕΧΙΖΩ...

melafix δεν εχω βρει εδω στην ορεστιδα...
απο το petshop μου ειπαν οτι μπορει να κανει..μπορει κ οχι, της sera το omnipur..( διαβασα οτι το συγκεκριμενο φαρμακο καταστρεφει τη βιολογια του φιλτρου)
εδω δεν μου προτινε κανενας κατι αλλο..για πες..τι να κανω;;;
οποιος ξερει ας βοηθησει.....
εσυ τι θα εβαζες;;;;
-------------------------



-------------------------
ΞΑΝΑΛΕΩ..MELAFIX ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Κ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΟΥΡΑ( ΕΓΙΝΕ ΣΑΝ ΨΑΛΙΔΙ)
ΟΛΑ ΤΑ SITE ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΤΟΥ ΣΤΗΛΗ Κ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ....
1. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΣΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ,,ΤΟΣΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟ MELAFIΧ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ;;;;;
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Κ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΘΑΝΕΙ......

2. ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ 3 ΓΚΑΠΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ..ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ.... ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΕΡΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΝ;;;;
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60ΛΙΤΡΩΝ ΕΙΧΕ ΣΥΝΟΛΟ 5 ΓΚΑΠΥ Κ ΤΑ 3 ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ, (ΟΣΑ ΖΗΣΑΝΕ ΑΠΟ ΓΕΝΝΑ.. ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ..ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ)

ΜΠΟΡΟΥΝ 5+3 ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ;;;;;
Η ΝΑ ΕΝΙΩΘΑΝ ΣΤΕΡΣ ΣΕ 60 ΛΙΤΡΑ;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konstantinaevros : 17-09-10 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries