Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 06-11-03, 21:11
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

Αρχικα μιλωντας για αυτοματισμό σε ενυδρειο το πρωτο που μπορεισ σχετικα ευκολα να ελεγξεις ειναι η θερμοκρασία.
Το μέσον είναι αντιστάσεις τις οποίες σκεφτομαι κολλητες πάνω στο γυαλι όπως τα αντιθαμπωτικά στα πίσω τζάμια των αυτοκινητων για θερμανση και μια συστοιχια δυο ή τριων ανεμιστηρων για ψυξη...
Ο έλεγχος θα είναιμέσω ενος προγραμματιζόμενου controller με display οπου θα φαίνεται η θερμοκρασια του νερου και θα οριζεται την επιθυμιτη τιμη θερμοκρασίας.Οι αντιστασεισ θα αναλάβουν την θερμανση και εφοσον είναι χορισμενες σε ομαδες θα μπορουν να φορτιζουν βαθμιαια και οχι σε μια βαθμιδα...
Αντιστοιχο sequence control θα χρησιμοποιηθει και για την ψυξη...
Εαν εχουμε δυο βαθμιδες θερμανησης και δυο ψυξης υπαρχει διαθεσιμος χωρος και για δυο βαθμιδες φωτισμου....

Αυτα για τοευκολο κομματι ...

Αυτο που πραγματικα με ενδιαφερει ομωσ ειναι το control των χημικων στοιχειων του νερου για το οποιο ομως δεν γνωριζω μεσα μετρησησ αυτων που να συνεργαζονται με αυτο που εχω υποψιν μου....

Ξεχασα να αναφερω και το κοστος...γυρω στα 200 ευρώ? χωρις να τα εχω υπολογίσει επακριβως...

Το καλο και αυτο που θέλω να επισημανω ειναι οτι με λιγη βοηθεια και απο καποιους κομπιουτεραδες μπορει αυτο το πραγμα να φαινεται και σε Η/Υ...το οποιο υπαρχει και το δουλευω ομως δενειναι για εφαρμογες στυλ ενυδρειου 50 η ακομη και 200 λιτρων αν και δεν ξερω την ταξη μεγεθους του κοστους τους τοπρογραμμααυτο ομως ειναια αρκετα ακριβο....

Αυτα και υπαρχουν και αλλλες εφαρμογες αυτοματη πληρωση και αδειασμα ανακυκλοφορια κλπ κλπ

sorry an koyrasa.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01491 seconds with 10 queries