Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #701  
Παλιά 11-09-10, 15:05
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλά δεν είναι λίγο χαζό να ενθαρύννουμε τους άλλους να καπνίζουν και να λέμε πως είναι καλό;
Τηλέμαχε δεν ενθαρρύνουμε κανέναν, ούτε λέμε πως είναι καλό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Πρόστιμα να πέφτουν! Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! ΝΑ ΜΗΝ ΑΤΟΝΙΣΕΙ!!!
Εάν εμείς είμαστε τόσο ψαρόμυαλοι και συνεχίζουμε, ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!!!
Και τι θα πει δικαίωμα επιλογής του καθενός!
Δικαίωμα επιλογής στην αυτοκαταστροφή μας ή όχι;
Είναι σα να αφήνουμε "δικαίωμα επιλογής" σε κάποιον που ανέβηκε στο Λευκό Πύργο και θέλει να πέσει....
Σοβαρά τα λες τώρα αυτά Πάνο? Αν ήθελαν να μας προστατέψουν, απλά θα απαγόρευαν την πώληση τσιγάρων, όπως κάνουν με τα ναρκωτικά.
Αλλά δεν θέλουν, για να μην χάσουν τους φόρους που φτάνουν στο 80% της τιμής του πακέτου, πού βλέπεις τις καλές προθέσεις τους?
Και το δικαίωμα επιλογής του καθενός, περιλαμβάνει φυσικά και το δικαίωμα αυτοδιάθεσης και την ελευθερία του να αποφασίσει πώς θα πεθάνει.

Ούτε μπορούμε να υποχρεώσουμε τον άλλο να αναπνέει το δικαίωμα της επιλογής μας!
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά τότε γιατί δεν επιτρέπουν σε όποιον μαγαζάτορα θέλει να κάνει το μαγαζί του "καπνιζόντων", να το δηλώνει
με εμφανή σήμανση στην πόρτα και να μπορεί ο μη καπνιστής να επιλέξει να μην αναπνέει τον καπνό μου, πηγαίνοντας στο διπλανό μαγαζί?

Είμαι και εγώ καπνιστής! Το παλεύω όμως (και με παλεύει ΑΚΟΜΑ....)
Από τη στιγμή που μπήκαν τα πρώτα ακόμα μέτρα μέχρι σήμερα και με λίγη προσπάθεια έφτασα από το +1,5 πακέτο την ημέρα είμαι στα έως 4 τσιγάρα.
Δηλαδή εσύ χρειαζόσουν την απαγόρευση και τα αστυνομικά μέτρα για να καταλάβεις ότι δεν έκανες καλό στον εαυτό σου και να το μειώσεις?
 
Page generated in 0,01512 seconds with 10 queries