Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-10-03, 19:38
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο 2)

Με το πρώτο ενυδρείο έχει ήδη ματώσει η καρδιά μου. Πως θα τα δώσω τα παιδάκια μου, τα σπλάχνα μου, Ε??
Αχ, δεν είστε μάνες εσείς, να νιώσετε τον πόνο μου!!!

Και περνάω στο δεύτερο ενυδρείο, απ' όπου ελπίζω ότι δεν θα χρειαστεί να αποχωριστώ πολλά (αν και όλα τα περιμένω πια!!!)

Ενυδρείο Νο2: Juwel 100 Lt

Φίλτρο γωνιακό (του ενυδρείου) και φίλτρο εξωτερικό Fluval 103, με υαλοβάμβακα, σφουγγάρι, siporax, Purigen, Nitra-Zorb.
UV λάμπα TetraTec UV-5 (στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου).
Λίπανση με Floreal, Ferreal και TetraOptimal CO2. (Στο υπόστρωμα πρόσθεσα και λατερίτη της Aquar. Pharm.)
Αλλαγή νερού 25% εβδομαδιαία.

Φυτά:
Bacopa caroliniana,Echinodorus bleheri, Echinodorus sp., Myriophyllum aquaticum, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila corymposa "siamensis 53B", Vallisneria american (natans), Vallisneria americana (var. biwaensis).

Ψάρια:
Cardinal 10
Ροδόστομοι 5
Αρλεκίνοι 2
Betta 1 αρσενικό, 2 θηλυκές
Ancistrus sp. 1 (μικρό, κιτρινούλι και δαντελωτό. Δεν βρίσκω ποιο είδος είναι)
Zebra pleco 1 (η μεγάλη μου αγάπη)
Guppies 6
Ινδικά φαντάσματα (ακτινογραφίες) 2

Τα χρυσόψαρα που είχα μέσα, φύγανε. Σκέφτομαι ότι μπορώ να προσθέσω 4 αρλεκίνους, 1-2 ροδόστομους, 1-2 cardinal και 1-2 ακτινογραφίες (για να μεγαλώσουν τα κοπαδάκια).

Η ιδέα είναι, αυτό το ενυδρείο να δίνει μεγαλύτερη βάση στα φυτά από το άλλο και γι' αυτό επέλεξα μικρά ψαράκια (κοπαδάκια). Αυτά που δεν μου κολλάνε πολύ είναι τα betta. Ο αρσενικός βέβαια κάνει ωραίο contrast με τα κατακόκκινα φτερά του μπροστά στα πράσινα φύλλα (σοβαρός λόγος επιλογής ψαριού, έτσι?), αλλά είναι ασχημόφατσα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 10 queries