Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-09-10, 23:06
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Λούσυ κάτι ήξερες εσύ και ήσουν καθησυχαστική από την άρχη με τους διάφορους προβληματισμούς μου, όπως είδα, έχεις πειραματιστεί με διάφορες αυτοσχέδιες δεξαμενές και σε πιο ακραίες συνθήκες...
Βασίλη εννοείται ότι δε πρόκειται να βάλω άλλα ψάρια! Αν μεγαλώσουν με το καλό τα χρυσοψαράκια (αργούν πολύ πάντως όπως βλέπω σε σχέση με άλλα ψάρια) τα λίτρα θα επαρκούν εντελώς οριακά...
Με τις σκληρότητες δε ξέρω τι να πράξω... Δοκίμασα τα σαλιγκάρια γιατί η εμπειρία μου σε ενυδρείο που γέννησαν apple snails είναι ότι όταν μεγαλώνουν πολλά μικρά μαζί, οι σκληρότητες πέφτουν... Όπως λέει όμως η Λούσυ, στη γλαστρολίμνη δεν πολλαπλασιάζονται τόσο γρήγορα γιατί τα ψαράκια μάλλον τρώνε τα αυγά τους... Θα αρχίσω να αναπληρώνω με απιονισμένο μια που δεν έχω το μαλακό νερό της βροχής όπως εσείς στα μεγάλα ανοικτά συστήματα...
Προβληματίζομαι επίσης για τις αναερόβιες περιοχές που λες... Δεν υπάρχει ακριβώς λάσπη στον πυθμένα καθώς η δεξαμενή δεν είναι σε εντελώς ανοικτό χώρο, αλλά φαίνεται να δημιουργείται σιγά σιγά ένα ίζημα που κατακάθεται ανάμεσα στο χαλικάκι του βυθού... Καμιά φορά όμως βλέπω μια μικρή φυσαλίδα αέρα να απελευθερώνεται από τον πυθμένα και να ανεβαίνει στην επιφάνεια... Να ανησυχήσω;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07673.JPG
Εμφανίσεις:  460
Μέγεθος:  148,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07676.JPG
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  144,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries