Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 29-08-10, 16:33
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Η δικιά μου άποψη είναι η εξής.

Η λάσπη δεν κάνει κακό στα ΚΟΙ αλλά την θεωρώ και αυτήν φίλτρο. Εκεί μέσα μπορούν να ανεπαχθή βιολογία και φαγητό για τα ψάρια. Και εγώ θέλω να την αφαιρέσω από την λίμνη μου μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους.

Η ανάπτυξη εξαρτάτε πρώτον από τον χώρο που δίνετε δεύτερον από το φαγητό και τρίτον από την ποιότητα νερού. Τα φυτά από την στιγμή που αφαιρούν τα νιτρικά από το νερό μας αυτομάτως εννοείτε ότι προσφέρουν και αυτά στην ανάπτυξη. Αυτά που λέω εδώ είναι κατόπιν δοκιμών.

Έχω δοκιμάσει και το πράσινη νερό προ πολλού. Το θεωρώ την καλύτερη λύση για τοις γόνους. Ψάρια που έβαλα σε πράσινο νερό χωρίς τροφή είχαν διπλάσια ανάπτυξη από ψάρια που είχα στο ενυδρείο και τάιζα πολύ συχνά. Τώρα έχω άλλες 2 γλάστρολίμνες 400 λίτρων η κάθε μια με νούφαρα και μεγαλώνω μικρά χωρείς φίλτρο.

Μπορεί ο κάθε ένας να λέει έτσι κάνω εγώ την λίμνη μου επειδή έτσι γουστάρω δεν έχει ώμος κανένα δικαίωμα να λέει (η λίμνη σου δεν κάνει για ΚΟΙ) χωρίς επιχειρήματα και από την στιγμή που αυτή η λίμνη δούλευα χωρίς πρόβλημα. (Για τον in the pond)

Πιστεύω ότι ο Βασίλης με την λίμνη που έφτιαξε θα επιτύχει μεγάλα ΚΟΙ όχι από την μέθοδο και υλικά κατασκευής αλλά από τον χώρο που θα δώσει ανά ψάρι και την τροφή που θα ταΐζει. Αναπαραγωγές δεν θα δει ποτέ σε μια τέτοια λίμνη εκτός αν βρει κάποια ψαράκια στον χώρο φιλτραρίσματος και τα μεταφέρει αλλού. Στην δικιά μου περίπτωση γλίτωσαν μερικά επειδή έχω τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01331 seconds with 11 queries