Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-08-10, 19:18
Sub Ο χρήστης Sub δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Καινούργιος στο χώρο, με διάφορες απορίες! :)

Καλησπέρα σε όλους!
Καταρχην, εδω και 2 μέρες διαβάζω συνεχώς το φορουμ για να καταλάβω τι συμβαίνει ακριβως με τα ενυδρεία...ομολογω οτι υπαρχουν πολλα να μαθω...

Λοιπον φίλοι, εντελως καινουργιος στο χομπυ,
διοτι καποιος φιλος με έπεισε να αγορασω ένα ενυδρειο αφου ήταν σε καλή ευκαιρία
Μεταχειρισμενο, το ferplast cayman 230λτ.
με Φίλτρο: Bluwave 09 το οποιο πιστεύω ότι ειναι σπουδαίο.
Με θερμαντικο σωμα (στους 25βαθμούς) και χρονοδιακόπτη φωτισμού.
Χωρις αμμο ή χαλίκια παρά με ενα ψεύτικο μπονσάι και διαφορα ψεύτικα φυτά.


Εδω και 2 μήνες εχω το ενυδρειο με 2 κυπρινους και 2 χρυσόψαρα που μου εδωσε ο τύπος στο Petshop εως οτου στρωθεί μου είπε.
Κάθε μέρα προσθεση του bacter life για στρώσιμο.
Αλλαγη 1/3 του νερου καθε 3-4 βδομάδες και πρόσθεση αντιχλωρικού.(μου είπε)
Αλλαγη ενεργου ανθρακα κάθε μηνα (μου είπε)
και καθαρισμα των φίλτρων(σφουγγαριών) καθε μήνα, και απο οτι εμαθα εδω το πλυσιμο παντα με νερό απο το ενυδρειο!

Εχουν πεθανει τα 3 και έχω μεινει με 1 κυπρινο τις τελευταίες 20 μέρες, ο οποίος συνεχιζει ακαθεκτος.

Το PH το εχω φερει σε κανονικα επιπεδα με ενα Buffer που μου εδωσε.
Και θα παω να παρω και τα υπολοιπα τεστ απο εβδομαδας. (μετρηση αμμωνιας, νιτρωδων, νιτρικων, σκληρότητα νερού. σωστά

Πιστεύω τα 3 ψαράκια πεθαναν (ενα χάθηκε, μαλλον φαγωθηκε) λόγω ζέστης (αλλα δεν το ξερω σίγουρα). Από την αρχη του αυγούστου λόγω καυσωνα, το ενυδρειο ειχε 30-31 κελσιου.
Το τελευταίο καιρο αφήνω το καπακι ανοικτο όταν δεν εχω αναμενο το φωτισμο και είμαι στους 29.

Απολογουμαι για τα λάθη που έχω κάνει αλλά στα petshop δεν σου λένε σωστα τι να κάνεις. Γι' αυτο κατέφυγα στο διαδίκτυο.

Έχω διαβάσει τα υπομνήματα για αρχάριους....Αν μπορείτε να μου πείτε, τί κάνω λάθος, τί άλλο χρειάζομαι και τί αλλο πρέπει οποσδήποτε να ξερω.
Οπώς σας ειπα ειμαι εντελως καινουργιος στο χώρο και οτι ξερω, το εμαθα από το φορουμ τις τελευταίες 2 μέρες.

Ευχαριστω για την κατανόηση σας και συγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά καταλαβα ότι εχω να κάνω με ανθρώπους που ενδιαφερονται, βοήθουν και αγαπούν αυτο που κάνουν.
Καλή μου συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 10 queries