Θέμα: ryukin
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 15-08-10, 23:22
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο χομπίστα εδώ μέσα. Το φίλτρο σουδεν είναι έτοιμονα δεχτεί ακόμα ψάρια, γιατί πολύαπλά δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί οι απαιτούμενες εστίες βακτηριδίων οι οποίες θα διασπούν με τη σειρά τους την αμμωνία και τα νιτρώδη που θα δημιουργεί το ίδιο το ψάρι.
χμμμ, δεν ειναι καινουριο το ενυδρειο, το εχω 5 χρονια, απλα τον τελευταιο χρονο δεν εχει ψαρακια παρα μονο φυτα και μια γαριδα και εριχνα καθημερινα τροφη για ψαρακια.


Παράθεση:
Να μην ανησυχείς γιατί τρώει το φυτό σου. Τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να τσιμπάνε τα φυτά.
Αν η αεραντλία σου δεν σου δημιουργεί τσουνάμι, τότε θα σε συμβούλευα να την ανάψεις. Χρειάζονται αρκετό οξυγόνο.
α ωραια, θα την αφησω ανοιχτη τοτε, απλα εχω την εντυπωση οτι κανει θορυβο και ενοχλει το ψαρακι

Παράθεση:
Αν και όντως η θερμοκρασία σου είναι λιγάκι ψηλή για χρυσόψαρα, εντούτοις αν την κρατήσεις τουλάχιστον σταθερή αυτό το ζεστό διάστημα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Όχι όμως πιο πάνω, έτσι?
πανω σε αυτο εχω μεγαλο προβλημα. Σημερα πηγε 28.5 και εκανα αλλαγη νερου για να την ριξω. Τωρα ειναι στους 27 παλι. Σκεφτομαι να βαλω παγακια γυρω απο το ενυδρειο (εξωτερικα) για να το κρυωνουν λιγο. Δεν ξερω τι αλλο να κανω


Παράθεση:
Όταν λες ότι οι τιμές σου είναι εντάξει, μπορείς να τις αναφέρεις και σε μας?
Το αλάτι (ενυδρειακό) τί το βάζεις στο ενυδρείο σου? Ποιός σου έχει πει ότι σου ανεβάζει τις σκληρότητες και γιατί τόσο συχνά?
Αν μπορείς σημείωσε μας και τις τιμές των σκληροτήτων του νερού σου. Πληροφοριακά όμως, τα χρυσόψαρα μπορούν να ζουν κανονικότατα σε χημεία νερού με μεγαλύτερη απόκληση απ' ότι τα περισσότερα ψάρια που γνωρίζουμε, αν και γενικότερα μιλάμε για ελαφρώς αλκαλικό νερό.
ammonia 0
nitrites 0
nitrates 4
σκληροτητα 37ppm
pH 7.3

αλατι δεν βαζω συχνα, απλα εβαλα λιγο αυτη τη φορα για προληψη ασθενειων.
Κατι μου λεει οτι εχω προβλημα με την σκληροτητα

Σε καθε αλλαγη νερου που κανω βαζω conditioner για το νερο που εξουδετερωνει την αμμωνια και τα nitrites, πιστευω δεν βλαπτει κατι τετοιο ε;

Παράθεση:
Αλλαγές νερού κάθε 7-8 μέρες το 1/3 του γενικού όγκου.
ωραια! Τον βυθο να τον καθαριζω με την σκουπα καθε βδομαδα; Ανησυχω μηπως στρεσσαριστει απο το συχνο καθαρισμα.

Παράθεση:
Αν σου είναι εύκολο, θα μπόρούσες να μας παρουσιάσεις μια πιο γενική εικόνα του ενυδρείου σου?
Δηλαδη; Να βγαλω φωτο ολο το ενυδρειο;


Παράθεση:
Τίποτε το αστείο. Το συνηθίζουν αυτό και δεν κινδυνεύουν.
Α ωραια! Ευχαριστω!!!

Να ρωτησω και κατι αλλο, του δινω να τρωει 2 φορες την ημερα αλλα φαινεται συνεχως πεινασμενο. Τροφη στο πατωμα δεν υπαρχει, τρωει τα παντα και παρολο που το εχω μονο 2 μερες εμαθε να τρεχει επανω οταν ανοιγω το καπακι για να φαει. Μηπως το ταιζω λιγο και πειναει;

Α! και κατι ακομα. Οταν εχει πανω στην επιφανεια του νερου φουσκες τρεχει να τις φαει (μαλλον τις μπερδευει με τροφη. Ειναι ανησυχητικο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02231 seconds with 11 queries