Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 26-09-03, 01:10
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ξέρω ότι θα ακουστεί λίγο περίεργα αλλά .. σχετικά αιρετική γνώμη εδώ..

Μη βάλεις άνθρακα καθόλου, ούτε UV. Επίσης, υαλοβάμβακες κ.λ.π. θα τους απέφευγα. Βιολογικό φίλτρο όπως το σκέφτηκες, το σωστό sand bed θα φάει και τον δενδρίτη, και σφουγγάρια μεγάλων και μεσαίων πόρων μόνον - αλλάζεις ένα από αυτά σε μικρών πόρων μόνο άμα δεις ότι το νερό σου είναι αντιαισθητικό..

Μιλάς για reef, όχι για fish only. Εχεις δει ποτέ την θάλασσα crystal clear ? Λοιπόν, γιατί να δεις το ενυδρείο σου ;;

Παράδειγμα (για να καταλάβεις τι λέω). Πήρα μία Condylactis sp. (ανεμώνη) από την θάλασσα πριν από 1.5 χρόνο με μέγεθος 2 εκατοστά. Τώρα είναι γύρω στα 30 με ανοιγμένα τα πλοκάμια και δεν την έχω ταϊσει ποτέ μου. Τρώει από το νερό ό,τι βρει. Και βρίσκει, εδώ είναι το μαγικό της υπόθεσης. Οι αχινοί έχουν ξεπαστρέψει την άλγη και πάει λέγοντας. Αν βάλεις άνθρακα (να τραβήξεις τι ;; το skimmer αρκεί), υαλοβάμβακα και UV δε μένει τίποτα να φάνει αυτά που ζούνε φιλτράροντας το νερό.. (εδώ δοκίμασε και τα μύδια.. κάνουνε φοβερή δουλειά.. αποκαλύπτω πρωτοποριακά μυστικά, μα ποιός είμαι.. ).

Εχω ετοιμάσει ένα sump για το περίφημο 500άρι που περιμένει ακόμη να στηθεί στο οποίο θα επενδύσω την γνώση και εμπειρία που απέκτησα αυτά τα 2+ χρόνια με τα 2 μεσογειακά ενυδρεία. Είχα την ευκαιρία δοκιμάζοντας κάτι στο ένα από τα δύο μόνο να δω αν δουλεύει υπερ ή κατά του συστήματος..

Λοιπόν, το sump θα περιέχει.. πρώτον μύδια (μιά γερή αποικία) στο πρώτο διαμέρισμα (για μικροφιλτράρισμα από ο,τιδήποτε τρώγεται), τρία είδη σφουγγαριών στο δεύτερο, δύο skimmer στο τρίτο και μετά τα chillers (δύο και από αυτά) και επιστροφή πίσω... Το βιολογικό φίλτρο θα κτιστεί α) στις επιφάνειες των σφουγγαριών, β) στο deep sand bed και γ) στα χχ κιλά ζωντανού βράχου. Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν ήδη σπόγγοι οι οποίοι μάλιστα μεγαλώνουνε (!!) οπότε ρουφάνε και αυτοί.. βοηθώντας τα μύδια μου. Και ο Θανάσης βοηθάει όλον αυτό τον κόσμο με τον τρόπο που τρώει βέβαια.. (μη ρωτήσει κανείς ποιός είναι ο Θανάσης.. )

Ουσιαστικά περισσότερο πρέπει να "ψάξεις" την σωστή κίνηση του νερού σου..

Ρίξε μιά ματιά και στο άρθρο του Αντώνογλου http://www.malawicichlidhomepage.com..._aquarium.html λέει κάποια πράγματα που έχουν την σημασία τους..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01273 seconds with 11 queries