Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-08-10, 23:30
Cretaner Ο χρήστης Cretaner δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2010
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Συνδυασμος ψαριων

Γεια σας ,

Εχουν περασει 14 μερες απο τοτε που εστρωσε το φιλτρο και εβαλα τα πρωτα μου ψαρια και εδω ειναι το σημειο που θελω τη βοηθεια σας.

Αναλυτικοτερα

Αρχισα το στρωσιμο του φιλτρου ριχνοντας τροφη μερα παρα μερα , την 26η μερα μετρισα ΝΟ2 = 0 - ΝΟ3 = 25-50 (δυσκολο να διακρινω στη κλιμακα παντως πανω απο 25) . Ετσι την επομενη μερα εκανα αλλαγη νερου 95% και εβαλα τα πρωτα μου ψαρια , ενα ζευγαρι Kribensis . Μεχρι τωρα 14 μερες μετα ολα ειναι μια χαρα , και θελω τις προτασεις σας για συγκατικους

οι παραμετροι του ενυδρειου μου ειναι

ογκος 120lt καθαρα 135 μεικτα ( ριο 125)
ph 7.42-7.45
gh - ( δεν εχω tests για gh - kh αλλα το νερο του δικτυου εδω ειναι σκληρο )
kh -
nh4 ( δεν εχω tests αλλα φανταζομαι ειναι 0 αφου νο2=0 και εχω αρκετα νιτρικα )
no2 = 0
no3 = 25+ ( μαλλον ταιζω πολυ)

ακομα εχω diy co2 και μερικα φυτα (ανουμπιες , κρυπτοκορινες , κερατοφυλλο (δεν παει καλα) , και hygrophila . Επιπεον εχω αρκετα ξυλα που κανουν αρκετες κρυψονες

ακομα, το φιλτρο μου ειναι το 2213 και εχει μεσα 1 μπλε σφουγκαρι , κεραμικο μακαρονι ( οχι το ποροδες ) και αρκετο substrat

Διαβασα αλλα θεματα για κριμπενσις και προτινετε μονο μεγαλα κοπαδοψαρα

Γινετε να μπουν και αλλα ψαρια? σκεφτομαι για ενα κοπαδακι απο 8 αρλεκινους και ενα ζευγαρι γκουραμι , μου αρεσουν τα Trichogaster leeri
και Colisa lalia , κανει καποιο απο αυτα με τα κριμπενσις? Μου αρεσουν και οι μελανοτενιες αλλα δε ξερω αν θα βρω εδω Να προσθεσω οτι δε με ενδιαφερει η αναπαραγωγη των κριμπεσις.

Ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 10 queries