Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 08-08-10, 02:57
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θεση του Εχινοδωρου ειναι πισω απο το ξυλο. Μην ξεχνας οτι γινεται πολυ μεγαλος και θα μπουκωσει ολη την αριστερη πλευρα. Αν ειναι ομως πισω απο τις ριζες θα μπλεχτει μζι με τα ξυλα και θα δειξει πιο φυσικο.
Θα ελεγα επισης να προσθεσεις 2-3 λεπτες ριζες ακομα ( το εκανα με photoshop για να δεις οτι του ταιριαζει).
Στο σημειο που σου εχω ενα Χ θα εβαζα κατι με λεπτα φυλλα και η σκεψη μου παει σε Valisneria nana που κανει και "κουρτινα". Με πρασινο ειναι τα σημεια που θα προτεινα καποια Moss.
Επισης οι subbulata, καλο ειναι να μαζευτουν σε μια μερια και να τις κρατας σαν δασακι σε ενα σημειο. Μολις παει να φυγει καποιος δρομεας να τον αφαιρεις. Μονο ετσι θα δεσει αυτο το φυτο στο aquascape, διαφορετικα θα κανει ενα οχι και τοσο ομορφο, ακαταστατο και αραιο χαλι.

Ειναι πολυ αβανταδορικο ενυδρειο παντως. Αν το χειριστεις σωστα και βρεις την αρμονια στο στησιμο θα διαπρεψει !
Α...και κατι ακομα...
εγω, αν ηταν δικο μου θα το κραταγα προς βιοτοπικο, με ενα ζευγαρακι νανοκιχλιδες. Αν δεν βρισκεις ramirezi, υπαρχουν και τα πανεμορφα agassizi
Ωραίο σχέδιο Αλέξανδρε. ΄Thanks! Έτσι όπως το σκέφτομαι αν γινόταν ακριβώς όπως το σχέδιο σου θα γινόταν πολύ καλό....
Αβαντάρικο το λες επειδή το πλάτος είναι το μισό μήκος.. Αλλά το ύψος; Κανονικά πρέπει να καλυφτεί κι αυτό...
Πρέπει να μετακινήσω τα ξύλα για να μπουν οι εχινόδοροι. Ίσως να το προσπαθήσω.. Όσο για το τενέλους δεν το ήξερα και το είχα βάλει έτσι για να βγει το χαλί πιο γρήγορα. Αλλά οκ από αύριο θα το φτιάξω κι αυτό. Την ρίζα την έχω αγοράσει ήδη και το σκέφτομαι τώρα πως θα την βάλω... Αρχικά έλεγα να μην την βάλω. Βαλισνέριες έχω. Θα ψάξω αυτές τις λεπτομέρειες. Το κυρίως scape πάντως δεν θα το πειράξω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 10 queries