Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 24-09-03, 12:30
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εχω σχεδον καταληξη σε ποια μορφη θα ειναι το θαλλασινο οου θελω. Χθες δοκιμασα για πρωτη φορα την Metal Halide και επαθα πλακα με το ποση θερμοτητα βγαζει!
Λοιπον το τελικο set-up θα ειναι το κυριως ενυδρειο στην μεση,απο κατω θα βαλω το refugium-120 με 140 λιτρα που εκει θα εχει θερμοστατη,skimmer,αυτοματη σταθμη νερου,μηχανικο+χημικο+βιολογικο,θα εχει ενα βαθυ στρωμα αμμου - Deep Sand Bed - κατοπιν της συμβουλης του Γιώργου(δεν χωραει 12 ποντους στο κυριο ενυδρειο,εχω μονο 46 ποντους υψος νερο καθαρο ) για denitrification, με λιγο ζωντανο βραχο και λιγες αλγες.
Ο φωτισμος θα λειτουργει αντιστροφα με το πανω για να μενει το νερο σταθερο συνεχεια, και για μηχανικο ισως μονο μπλε σφουγγαρι με σχετικα χοντρους πορους- ο λογος ειναι για την περιφημη ζωντανη λασπη που ανεφερε ο Αλεξανδρος, καπου την πηρε το ματι στο ιντερνετ,θελει ομως πολλα χρονια λεει να σχηματιστεί.Το μηχανικο μπλοκαρει την δημιουργια της λασπης αυτης? Το βιολογικο μου σκεφτομαι να ειναι ενα μικρο wet-dry στην αρχη του refugium με βιομπαλες η siporax δεν εχω ακομα καταληξει.Σιγουρα το καθε βιολογικο μεσο πιανει και αλλο χωρο...
Οσο για τον φωτισμο του refugium δεν προκειται να βαλω metal halide καθοτι -πολυ ζεστη ρε παιδια- βλεπω να βαζω λεμονακι το καλοκαιρι και να τρωω φρεσκοτατη μπουγιαμπεσα
Το φιλτρο άλγης ομως ακομα δεν εχει φυγει απο το μυαλο μου, 50 λιτρα algae scrubber μηπως ειναι πολλα? Εαν μπει θα τοποθετηθη απο πανω και θα δουλευει συνεχως.Μηπως ειναι υπερβολη?
Ο βραχος που παιρνω ειναι ηδη cured. Οσο για την Metal halide εχω και μια αλλη απορια,στο φασμα της βγαζει απο οτι ειδα και ακτινες UV-A,UV-B,UV-C και το τσαμακι μπροστα αφαιρει ολες τις ακτίνες?Δεν νομιζω. Σκεφτηκα λοιπον να βαλω 15-20 ποντους μπροστα της ενα κρυσταλλο με επενδυση οπως τα φυμε που βαζουν στα αυτοκινητα. Στο αυτοκινητο μου εχω βαλει φυμε της Illumar,την ποιο ανοικτη σκαλα απο ολες και οι προδιαγραφες λενε πως αποροφαει (αντανακλαει) το 70 με 75% της θερμοκρασιας του φωτος και το 90% της UV. Στο αμαξι η διαφορα ειναι τεραστια. Υποθετω πως ετσι θα γλυτωσω και αρκετη θερμικη ακτινοβολια απο το ενυδρειο.
Ζητάω την γνωμη+συμβουλη για ολες αυτες τις σκεψεις και προβληματισμους μου.Ξερω εχω και πολλες αποριες αλλα ποιος ειπε οτι το θαλλασινο (ειπε κανεις για reef..... ) ειναι απλο?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries