Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #75  
Παλιά 30-07-10, 09:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη ευχαριστώ για τις συμβουλές! Δεν είχα σκεφτεί καθόλου τα τεστ!!! Το απόγευμα κι όλας θα μετρήσω πριν την σημερινή αλλαγή νερού.

Τα τσουβάλια των λιπασμάτων δεν ξεπλύθηκαν προς την λίμνη αλλά πολύ μετά. Από το ξέπλυμα των χωραφιών δεν ξέρω αν ήρθαν κάποια χημικά. Θα δούμε!

Την αλλαγή την μελετούσαμε από το φθινόπωρο και θέλαμε να την κάνουμε την άνοιξη. Θα χαλάσω όλη την λίμνη (σιγά το μέγεθος) και θα γίνει από την αρχή. Ίσως λίγο μεγαλύτερη αλλά όχι και πολύ γιατί η μητέρα μου θα πάθει συγκοπή αν δει να ξηλώνω τα διάφορα κρίνα που είναι φυτεμένα δίπλα.
Θέλω να την σηκώσω λίγο πιο ψηλά κι ακόμα συζητάμε με τι να την φτιάξουμε. Το λάινερ θα είναι πλέον κοντό και δεν θέλω ξανά πλαστικούρες. Ο πατέρας μου μου λέει πως μπορεί να την κάνει χτιστή με πέτρα !?!? Του έχω εμπειστοσύνη γιατί είναι αυτό που λέμε χρυσοχέρης και τεχνίτης αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλό για την λίμνη.

Πάντως πριν κάνω κάτι θα γίνει θέμα! Θα το δούμε κι εδώ όλοι μαζί!
Λουσάκι, μπορεί να γίνει κτιστη με πέτρα η λίμνη, αλλά το άγριο της επιφάνειας της δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά την περίοδο της αναπαραγωγής. Η παλιά μου δεξαμενούλα, είχε κτισμένη άγρια πέτρα γύρω-γύρω και τα θηλυκά που είχα ίσα που την "έβγαλλαν καθαρή" με αρκετές εκδωρές στο σώμα τους. Αν ο πατέρας σου είναι χρυσοχέρης, τότε να την κατασκευάσει με μπλοκς, και εσσωτερικά τους να βάζει σίδερο και τσιμεντοκονίαμα. Αυτός είναι και ο τρόπος που κτίζονται οι δεξαμένες στο εξωτερικό. Για στεγανωποίηση υπάρχουν πολλά υλικά, αν και προσωπικά σου προτείνω το fiberglass που δουλεύεται συστηματικά ανά το παγκόσμιο. Αν είναι μικρούλα η δεξαμένη σου, τότε δεν μιλάμε για ιδιαίτερα μεγάλο ποσό, από την στιγμή βέβαια που θα αναλάβετε εσείς την (λίγο περίπλοκη) τοποθέτηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01822 seconds with 11 queries