Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 30-07-10, 06:58
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) αγριοι υπαρχουν , εαν πληρωσεις τους περνεις ....
Και αν μπορείς τους κρατάς είναι ρίσκο τα άγρια ψάρια πάντως και στο λέει κάποιος που έχει καθαρίσει ένα κοπάδι heckel που φτύσαμε αίμα να τους βρούμε να είναι καλά ο ΝΙΝΤΑΛ βέβαια . 14 των αριθμό σε 36 ωρες

Να προσπαθησω να σου απαντησω Τόλη μέσα από την δικιά μου εμπειρία και πορεία που είναι μικρή μεν αλλά με πολύ διάβασμα δε

Πριν αγοράσω δίσκους στο μυαλό μου είχα πάντα τους άγριους αλλά τους φοβόμουν και είπα να πάω σε εκτροφής ψάρια . Οταν πήγα να τα πάρω επειδή δεν είχα εμπειρια και επειδή την περίοδο εκείνη όσους δίσκους έβλεπα ήταν κιτρινοπορτοκαλοροζμπορντώ αρχισαν να μου αρεσουν και αυτοί και στο τελος βρεθηκα με 10 ψαρια μέσα στο ενυδρείο μου με διαφορα χρώματα
Τα ψάρια ήταν πολύ καλά μορφολογικά και πολυχρωμα βεβαια .
Αφου έμαθα να χειρίζομαι το μεγαλο ενυδρείο και να μεγαλώσω σωστά αυτά τα ψάρια περασα σε άγριους πιασμένους .. Το ότι είναι άλλος κόσμος είναι αληθεια και τα ψάρια έχουν άλλο χαρακτήρα ειλικρινά όμως τα συγκεκριμένα ψάρια που είχα εγώ δεν σου αφηναν και πολλά περιθώρια να ασχοληθείς και πολύ μαζί τους δηλαδή να δοκιμάσεις τροφές , σκόνες διαφορες , αναπαραγωγή ( δύσκολο για τα δικά μου δεδομένα η αναπαραγωγή Αγριων πράσινων δίσκων) . Γενικά είναι ψάρια που άμα στρωσουν σε κάποιο σωστά στημένο ενυδρείο δεν πρέπει να τα πολυπειράζεις ...

Αυτό ήταν και το δικό μου το πρόβλημα μιά και ήταν στο υπόγειο και είναι στο υπόγειο τα ενυδρεία μου . Αν ήταν σε σαλόνι δεν το συζητάω είναι το ποιο όμορφο θέαμα για εμένα .

Αν και ενεργό μέλος του συλλόγου και ασπαζομαι και τις αρχές του μπήκα και εγώ στο κομμάτι που λέγεται γενικά "ο Δίσκος ως χόμπι" που για τα δικά μου δεδομένα και για την δικιά μου εμπειρία δεν μπορώ να το κάνω με άγριους δίκσους και τι σημαίνει αυτό :

  • - Nα δοκιμάσεις διαφορετικές ρουτίνες αλλαγών
  • Να δοκιμάσεις διαφορετικά νερά διατήρησης αλλά και αναπαραγωγής
  • να δοκιμασεις διαφορετικές τροφές , καρδιά , θαλασσινά , να παίξεις με ιχνοστοιχεία βιταμίνες κτλ κτ
Να προσπαθήσεις να μεγαλώσεις μικρά ψάρια στο τελικό τους μέγεθος ( που είναι το ποιο δύσκολο πράγμα στον δίσκο πλέον και όχι η αναπαραγωγή ΙΜΟ) . Φτιάξεις ένα ψάρι για να μπορέσει να κατέβει σε κάποιον διαγωνισμό

Ολα τα παραπανω είναι λόγοι κάποιος να ασχοληθεί με εκτροφής ψάρια ( κόκκινα, πρασινα , μπλε )


Αυτά από εμένα τα λίγα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 11 queries