Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-09-03, 21:57
immer Ο χρήστης immer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2003
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ

Καλησπερα,
Ασχολουμε με τα ενυδρεια 10 χρονια και τα last two ειπα να προχωρησω στο θαλασσινο.
Πριν πωτησω καποια πραγματα θεωρω πρεπον να αναλυσω την μεχρι σημερα εμπειρια μου στο θαλασσινο.
Οταν ξεκινησα πριν 2 χρονια ειχα μεσα μερικους green scat and monos in.Αρχισα να ανεβαζω την σκλυροτητα,εγινε πυκνοτητα και αφου μετρησα αμμωνια νιτριτη νιτρατε ,εβγαλα τουσ σκατ και εβαλα τα πρωτα δαμσελ μεσα.Στην απχη το νιτρατ ανεβηκε στα 25μλκαι παρεμενε εκει.Αποφασισα λοιπον να ακολουθησω το γερμανικο συστημα και ετσι γεμισα το ενυδρειο πετρεσ απο ελληνικο βυθο(βλεπεις οι ζωντανες εχουν στην κακυτερη 18Ε το κιλο).απο τοτε
δεν ξανα ειχα κανενα προβλημα με τις παραμετρους του νερου.

Απο φιλτρα εχω δυο μικρα FLUVAL,φιλτρο βυθου και skimmer.Συν ενα κυκλοφορητη.

Το ενυδρειο ειναι 180λτ.

Εχω επεισης 2 λαμπες φθοριου.

Γι'και αναριωτιεμαι ποσο απαραιτητα ειναι ολα αυτα που μας πασαρουν οι μαγαζατορες.

Βεβαια πολλοι πιστευουν πως απαγορευεται να βαζουν πραγματα απο ελληνικη θαλασσα,ομως σας πληροφορω πως πολλα ειναι συμβατα.Μαλιστα προς μεγαλη μου εκπληξη ενα ειδος ανεμωνης,κοκκινη σαν 'φουσκα',αντεξε ολο το καλοκαιρι με 32c.
Τωρα στο ενυδρειο υπαρχουν 2πετλουδες heniochus and auriga(5μηνες) ενας τοματο κλοουν(9μηνες),ενα λορετο γραμμα(9μηνες) και 2νταμσελ(12μηνες)
Μαζι με ελλην.καβουρια,γαριδες και 'σκαρτσινια'.Τελος εχω 2 ****** κοραλια και πολλες 'φουσκες' κοκκινες και πρασινες!

Αυτο που θελω να ρωτησω,αφου σας ζαλισα πρωτα,ειναι 1)ποιο καταστημα θεωρειται οτι φερνει πιο οικονομικα ψαρια,γιατι ψωνιζω απο πολλα και βλεπω σημαντικες διαφορες στην τιμη.Βλεπετε ως φοιτητης το χαρτζιλικι δεν αφηνει πολλα περιθωρια...
και 2)αν μπορω να παραγγειλω ψαρια απο το εξωτερικο που φαινεται να εχουν τη μιση τιμη!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01697 seconds with 10 queries