Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-07-10, 16:48
Το avatar του χρήστη SOFI
SOFI Ο χρήστης SOFI δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 14
Post

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις σας.Υπήρξαν κατατοπιστικότατες.Πριν καμμιά ωρίτσα έφερε ενας φίλος νερό από το δικό του ενυδρείο για να βοηθήσουμε λιγο την κατάσταση.Κάνωντας όμως έλεγχο έιδα οτι κατι δεν παει καλα.Νιτρικα και νιτρωδη εχουν ανέβει στα υψη,όπως και το ph εχει φτασει σχεδον 8,ενω οι μετρησεις της προηγούμενης εβδομαδας ηταν φυσιολογικες.Ετοιμαζομαι να κανω αλλαγη νερου αν και η τελευταια έγινε πριν 6 μέρες και ειχα αδειάσει το 50%.Τι μπορει να συμβαίνει?Το ενυδρειο του φιλου ειναι στρωμενο εδω και καιρο,και δεν ειχε ποτε καποιο προβλημα.Μηπως φταιει η αυξηση του αριθμου των ψαριων?Το φιλτρο φαντάζομαι δεν θέλει καθαρισμα αφου ειναι σε λειτουργια μολις 16 μερες.τι με συμβουλευεται να κανω?ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.
-------------------------
Αλλες πληροφορίες για το ενυδρέιο:Το φιλτρο ειναι τo ecco pro της eheim.Δεν θα ελεγα οτι υπαρχει εντονη αναταραξη στο νερο,παρα μονο στα σημεια απο οπου βγαινει το οξυγονο.Τα ψαρακια τα ταιζω 2 φορες την ημερα(πρωι και βραδυ)απο λιγο.Και ριχνω και τις ταμπλετες για τα ψαρια του βυθου μονο το βραδυ,1 για το καθενα.Στις 16 μερες που ειναι το ενυδρειο σε λειτουργια εχω κανει μια αλλαγη νερου 50%.Το νερο στην περιοχη ειναι σκληρο και το PH αλκαλικο,αλλα οι τιμες δεν ειχαν ανεβει ξανα τοσο πολυ μεχρι σημερα.Επισης,εχω φυτεψει καποια φυτα,1 anubia barberis,1 anubia nana,1 και αλλο ενα του οποιου το ονομα δεν γνωριζω.Φωτογραφια του ενυδρειου θα ανεβασω καποια στιγμη για να εχετε και καποια εικονα,σιγουρα θα βοηθησει.Τελος αναφερω τις τιμες των τεστ:
PH:7,8
GH:>7
ΚΗ:10
ΝΟ2:10
ΝΟ3:100
(Οι τιμες θα ελεγα οτι ειναι στο περιπου,αφου τα τεστ που εχω ειναι πολλαπλα και φανταζομαι τα αποτελεσματα δεν ειναι και τοσο ακριβη)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOFI : 23-07-10 στις 16:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 10 queries