Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #80  
Παλιά 15-07-10, 01:07
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Απ΄όσο θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα μου άρεσαν τα ζώα και γενικότερα η φύση, επειδή όμως μεγάλωσα στη πόλη και σε διαμέρισμα δεν είχα την δυνατότητα να τα απολαύσω παρά μόνο κάποια μικρά ζώα π.χ. καναρίνια, περιστέρια, χαμστερ κ.λ.π.
Το πρώτο μου ενυδρείο το έφτιαξα(ιδιοκατασκευή μάλιστα γιατί δεν υπήρχαν αρκετά χρήματα για έτοιμο-'αρχισε να στάζει μετά από κανα χρόνο)) όταν ήμουν 14 χρονών με χρυσόψαρα φυσικά. Μετά έμαθα τα "τροπικά" Με θυμάμαι με τις ώρες στο υπόγειο του Ιππόκαμπου στη Ναυαρίνου. Τα χρόνια πέρασαν και με διάφορα μικρά διαλείμματα στο ενδιάμεσο σχεδόν πάντα είχα ένα ενυδρείο.
Τα ψάρια πάντως που πραγματικά μου ανέβασαν το ενδιαφέρον γι αυτό που λέγεται ενυδρείο, ήταν οι κιχλίδες, αφού δεν επρόκειτο απλά για ένα όμορφο ψαράκι που κολυμπάει πάνω κάτω κολλημένο στο τζάμι αλλά για ένα ψάρι με χαρακτήρα, αξιοπρόσεκτη συμπεριφορά που αγνοεί παντελώς το τζάμι και επικεντρώνεται στη στάμνα που του έβαλες και το θεωρεί πλέον σπίτι του!
Από αυτή τη στιγμή και μετά 'εψαχνα απεγνωσμένα να βρω πληροφορίες παραγγελνοντας βιβλία από εξωτερικό(μιλάμε για προ ιντερνετ εποχή) για να καταλάβω τι άλλο προτιμούν αυτά τα ψαράκια εκτός από μία στάμνα.

Το τελευταίο καιρό κόλλησα και μια γαριδοίωση όταν ήθελα ένα ενυδρειάκι στο γραφείο μου και θεώρησα ότι ένα γαριδάδικο ήταν κάτι εύκολο. Δεν υπολόγισα βέβαια αυτόν τον όμορφο μικρόκοσμο που μπορείς να έχεις πάνω στο γραφείο σου σε μόλις 30 λίτρα νερό. Ενθουσιαστικά και ούτε λίγο ούτε πολύ αυτή τη στιγμή έχω 10 ενυδρεία με γαρίδες και άλλα 14 έτοιμα να δεχθούν τη νέα γενιά σε ένα υπόγειο που λειτουργούσε σαν αποθήκη και φυσικά κοιτώντας να βρω κάποια σπάνια είδη να εισαγάγω.

Φυσικά έχω και στο σαλόνι μου ένα με τανγκανίκες άλλα και στο γραφείο μου ένα με γαρίδες και ένα με ωοτόκα.

Αν τελικά καταφέρω να ψήσω τη γυναίκα μου(τη ψήνω αρκετό καιρό τώρα που θα πάει..!) θα ήθελα να βάλω ακόμα ένα ενυδρείο στο σαλόνι θαλασσινό αυτή τη φορά, ένα όμορφο ριφάκι να εκεί στη γωνιά δίπλα στη πολυθρόνα!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries