Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 03-07-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Caede Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια έξτρα ερώτηση:
Έκανα ένα σχετικό ψάξιμο για να ρίξω το pH και κατέληξα στο ξύλο μιας και δε σκοπεύω να πάρω συσκευή Α/Ο στο άμεσο μέλλον (δύσκολα τα οικονομικά τον τελευταίο καιρό...). Με ποιον άλλο τρόπο μπορώ να ρίξω το pH; Διάβασα για την τύρφη αλλά δε πολυκατάλαβα για να είμαι ειλικρινής... Από που την αγοράζω, πως την τοποθετώ και πόση χρειάζομαι, κάθε πότε θέλει αλλαγή και είναι αποτελεσματική;με το ξυλο η διαφορα ειναι πολυ μικρη....κατεβαζεις το πεχα ειτε με προσθηκη διοξειδιου στο νερο....ειτε με μειξη με νερο απο ΑΟ ή απιονισμενο...ειτε με τυρφη οπως λες...αλλα ειναι εμπειρικη η απαντηση στο ποση χρειαζεσαι. αγοραζεις απο πετσοπ και τη βαζεις σε μια καλτσα ειδικη και μεσα σε καποιο φιλτρο ή σε αλλο σημειο με εντονη ροη νερου. με μετρησεις παρακολουθεις και βλεπεις ποση ποσοτητα θες ή καθε ποτε θα πρεπει να την αλλαζεις...
αποτελεσματικη ναι...αλλα δε δινει και τα πιο σταθερα αποτελεσματα...

Και μια ακόμα ερώτηση που μου ήρθε μόλις τώρα:
Έβαζα 1 καπάκι σίδηρο για τα φυτά κάθε 10 μέρες περίπου και είχα 0,05mg/lt. Κάποια φυτά μου κιτρίνισαν και από το pet shop μου είπαν να βάζω 1 καπάκι κάθε 2 μέρες. Στη συσκευασία αναγράφει "να χρησιμοποιείται όση χρειάζεται για να διατηρείται 0,1mg/lt" αλλά δεν είχε περαιτέρω οδηγίες. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω να μου πει; αν τα φυλλα ειναι κτιρινα με πρασινα νευρα τοτε προκειται για ελλειψη σιδηρου....και προσθετεις το αντιστοιχο σιδηρο. υπαρχει και τεστ σιδηρου αλλα μπορεις να κινηθεις και εμπειρικα παρατηρωντας τα φυτα σου.
............
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries