Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #531  
Παλιά 25-06-10, 09:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωσοπικα πιστευω οτι στρες δεν ειναι κατι που αποκτουν ευκολα ψαρια που ειναι "ανετα" στην λιμνη..
Παραδειγματος χαρη, σε εμενα ολη μερα περνουν και πινουν πουλια νυχτεριδες και γατες και σκυλοι νερο.. δεν εχω παρατηρείσει ουτε ενα σημάδι στρες.. ουτε καποια αλλαγη στο τάισμα..
Τωρα με τις εργασιες τα ποδια μου ειναι μεσα στην λιμνη και τα ψαρια ειναι διπλα μου και κανουν βολτες μεχρι που με τσιμπολογανε ολη την ωρα..(ΚΟΙ, Χρυσ/αρα)
Αρα τα ψαρια δεν ειναι αποβλακωμένα αλλα εξημερωμενα..

Και εδω θα σημφωνησω με τον in the pond για την οξυγωνση που ειναι πραγματι αναγκαια..
Θα σας ενα δικο μου περιστατικο που εγινε πρωχτες την μερα που αδειασε η λιμνη..
Αφου τελειωσαν οι εργασιες το βραδι(ειχαμε κλεισει την αντλια, για μην ερχεται νερο και ενοχλει)ειπαμε ασε, την μεχρι αυριο που θα εχει στεγνωσει το μπετο και δεν θα μπει μεσα στο νερο..
Την αλλη μερα ο πατερας μου, που το πρωτος τα ειδε τρελαθηκε, ειχαν πεθανει τα 10 τουλαχιστον κοι μας... ΑΠΟ ΕΛΛΗΨΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ!...

Τουλαχιστον αναψε την αντλια και σωθηκαν 3 περιπου κοι... τα χρυσοψαρα δεν επαθαν τιποτα..

Γι' αυτο καλητερα παρτε την πιο σοβαρα την οξυγόνωση..
Να' σαι καλά Ηλία μου. Προσπάθησα να το προλάβω λίγες μέρες πριν... Καλό κουράγιο και δώστε στα καινούρια ΚΟΙ ότι είναι δυνατόν για να ευημερίσουν στο μέλλον. Πόσο ήταν το μέγεθος τους Ηλία?

Λυπούμαι όμως για τα κοι σου που σίγουρα θα είχατε ήδη συνδεθεί μαζί τους. Είναι τραγικό να χάνεις ΚΟΙ γιατί είναι τα πετ σου όπως το σκυλάκι και τη γάτα σου. Είχα ενυδρεία, έχω χάσει ψάρια στο παρελθόν, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ να χάσω το μεγάλο μου κοι. Θα κλαίω μια εβδομάδα και ας μην είναι επιλεκτικής παραγωγής ή πρωταθλητής.

Εδώ θέλω να τονίσω σε όλους τους φίλους που έχουν δεξαμένες με υπερχύλιση, να πάρουν μέτρα, προσθέτοντας και τεχνητή υποστήριξη προς τα κοι τους. Αντλία βυθού και air diffuser. Μεγαλώνοντας τα κοι οι απαιτήσεις τους είναι τρομερές. ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΣΤΕ!!! Όταν χάσετε μια ομάδα π.χ. τρίχρονων ΚΟΙ ή και πιο μεγάλων, τα ψυχικά σας αποθέματα θα καταρρεύσουν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries