Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #527  
Παλιά 25-06-10, 08:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, επειδή όντως κουράσαμε αρκετά το θέμα των ειδών λίμνης, θα το πω για τελευταία φορά. Το δικό σου σύστημα λέγεται κλειστό κύκλωμα, το δικό του Άντρου λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα και το δικό μου που φτιάχνω λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα. Οι ξένοι ονομάζουν πολύ εύστοχα όλα τα πιο πάνω PONDS δηλαδή στα ελληνικά Δεξαμένες. Δεν έχουν να κάνουν τίποτε απολύτως με τις φυσικές λίμνες και είναι καλύτερα απ' εδώ και μπρός να εκφραζόμαστε και εμείς με αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ρωτήσει πολλές φορές ποια η διαφορά μιας λίμνης 15,000 λίτρων χωρίς φυτά και μίας λίμνης 20,000 λίτρων που τα 5,000 λίτρα καλύπτονται από φυτά. Κανείς από αυτούς που δεν θέλουν φυτά στην λίμνη δεν απάντησε και ούτε θα απαντήσει ποτέ για τον απλούστατο λόγο ότι η απάντηση δεν βολεύει αυτά που θέλουν σώνει και καλά να υποστηρίξουν. Και επειδή δεν μου αρέσει να φωτογραφίζω μιλάω για τον in the pond και τον Άντρο.
Ε, ναι! Γιατί άραγε? Και επειδή είμαστε και οι δύο αρχάριοι και βαβαίως-βεβαίως χωρίς τη δική σου πείρα, πες μας εσύ να μορφωθούμε....πες μας τη διαφορά.... Όπως επίσης θα ήθελα να ακούσω την διαφορά της δικής σου περίπτωσης με την περίπτωση του Άντρου με ξεχωριστή παρακείμενη λίμνη μόνο για φυτά. Ανέπτυξε το θέμα, γιατί με ενδιαφέρει πολύ..

Μεταξύ μας, εγώ θα βάλω κάποια φυτά στην κυρίως λίμνη μου, οπότε μην με αναφέρεις χωρίς να έχω εκφραστεί... Προσωπικά όμως συμφωνώ ότι ο Άντρος έχει την καλύτερη σκέψη για το εν λόγω θέμα (Δεξαμένη με ΚΟΙ).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
in the pond & Άντρο ξέρετε πόσο οξυγόνο έχω στην λίμνη μου?
Το μέτρησες πριν ή μετά από την αντλία που είχες βάλει στον πυθμένα (αυτή που έχει αναφέρει ο Άντρος).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι τα φυτά την ημέρα απελευθερώνουν οξυγόνο το ξέρετε.
Όπως βέβαια απελευθερώνουν ανάλογα CΟ2 το βράδυ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι έχω πολλά ψάρια στην λίμνη μου ΤΟ ΞΕΡΩ. Ίδη έχω αφαιρέσει σχεδόν όλα τα χρυσόψαρα και σταδιακά θα αφήσω τα ΚΟΙ που μου αρέσουν.
Πολύ καλώς και μπράβο Αλλά και πάλι μόνο με 8 κοι θα πρέπει να μείνεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να θέλετε να πιάσετε κάποια ψάρια από την λίμνη σας? Ξέρετε πόσο εύκολο η δύσκολο είναι?
Πετύχατε ποτέ να πιάσετε τα ψάρια που θέλετε?
Και ερχόμαστε τώρα στο θέμα μας. Μετά από αυτές της προσπάθειες να πιάσετε τα ψάρια ποια η συμπεριφορά τον υπολοίπων ψαριών στην λίμνη σας για κάποιες μέρες τουλάχιστον?
Στρεσάρισμα έχουν τα ψάρια αυτά που μπαίνουν σε μια καινούρια λίμνη και είναι λογικό...σε αυτό συμφωνώ. Θέλουν κάποιες μέρες να εγκλιματιστούν. Όταν προυπάρχουν βέβαια άλλα ψάρια, τότε ο εγκλιματισμός αυτός γίνεται τις περισσότερες φορές πολύ γρήγορα, μπορεί και την ίδια μέρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικιά μου εμπορία λέει ότι τα ψάρια χρειάζονται και πάλι τον χρόνο τους να φάνε από το χέρι σου. Τώρα αυτό αν θέλετε ονομάστε το στρες η φόβο η ότι δίποτε άλλο.
Σημασία έχει ότι το ψάρι περνάει μια διαδικασία που δεν ήτανε συνηθισμένο και φυσιολογικά χρειάζεται τον χρόνο του να επανέλθει.
Η δικιά μου εμπειρία δεν λέει αυτό. Έχω αφαιρέσει πολλές φορές ψάρια από την παλιά μου λίμνη και την ίδια κιόλας μέρα τα τάισα από το χέρι μου. Αυτά που έφυγαν θα είναι δύσπιστα και απόμακρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γραφώμενα του Άντρου ότι τα ψάρια μου υποφέρουν, και το ότι με βλέπουν και φεύγουν σαν σφαίρες από ότι βλέπετε από το βίντεο δεν ισχύουν. Αντρο αν θες (να μου την πεις) βρες κάτι άλλο που ισχύει γιατί αυτοί που μας διαβάζουν εδώ δεν είναι βλάκες!
Γιάννο, θα ήθελα σήμερα βίντεο που να τρώνε από το χέρι σου και να τα χαϊδεύεις. Τότε θα σε πιστέψω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ξεχωρίστε κάτι επιτέλους ρε παιδιά. Το πόσα ψάρια έχουμε στην λίμνη μας εξαρτάτε και από το μέγεθος τους. Αν σκεφτόμαστε πάντα το τελικό τους μέγεθος τότε θα έπρεπε να είχαμε 5-6 ψάρια ο καθένας μας. Το ότι συνδεόμαστε μαζί τους και δύσκολα τα δίνουμε είναι γεγονός αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή.
Έχουμε την επιλογή να πάρουμε εξ' αρχής όσα ψάρια μπορεί να αντέξει το σύστημα μας. Προσωπικά, 12,500 τόσα λίτρα που θα είναι η δική μου δεξαμένη, το πολύ να βάλω 13 ψάρια.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ/Γ
Δεν έχουμε λίμνη απλά για να το λέμε. Έχουμε λίμνη για να την απολαμβάνουμε. Προσωπικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι την χαίρομαι με την καρδιά μου. Ψες ας πούμε με το σουβλάκι και τις μπύρες μας κάτω από την πέργολα με αναμμένα κεριά περιμετρικά, με θέα την λίμνη, ακούγοντας το νερό να κυλάει στον καταρράκτη τέλεια ήτανε!!!!!!!!!!!
Για αυτό την έφτιαξα………….για την πάρτη μου και μόνο
Να' σαι καλά και να την χαίρεσαι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,02728 seconds with 11 queries