Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #526  
Παλιά 25-06-10, 07:16
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Για να αποφύγω αυτές της συζητήσεις διαχώρισα της λίμνες στα 2 παρόλο που υπάρχουν πολλές.

  • Λίμνη που να δουλεύει με όσο ποιο λίγο εξοπλισμό μπορούμε και να πλησιάζει το φυσικό περιβάλλον, με πολλά φυτά.
  • Λίμνη (που για εμένα θα την ονόμαζα ενυδρείο στην αυλή) με όλον αυτό τον σύγχρονο εξοπλισμό, botton aeration drain χωρίς φυτά.

Και επειδή το έχουμε κουράσει το είπα πολλές φορές και το λέω ξανά.
ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΑΝΤΉΘΕΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΞΟΠΛΗΣΜΟ.
Επίσης έχω πει ότι η επιλογή του 1 η του 2 εξαρτάτε από τα γούστα μας.
Έχω ρωτήσει πολλές φορές ποια η διαφορά μιας λίμνης 15,000 λίτρων χωρίς φυτά και μίας λίμνης 20,000 λίτρων που τα 5,000 λίτρα καλύπτονται από φυτά.
Κανείς από αυτούς που δεν θέλουν φυτά στην λίμνη δεν απάντησε και ούτε θα απαντήσει ποτέ για τον απλούστατο λόγο ότι η απάντηση δεν βολεύει αυτά που θέλουν σώνει και καλά να υποστηρίξουν. Και επειδή δεν μου αρέσει να φωτογραφίζω μιλάω για τον in the pond και τον Άντρο.
in the pond & Άντρο ξέρετε πόσο οξυγόνο έχω στην λίμνη μου?
Το ότι τα φυτά την ημέρα απελευθερώνουν οξυγόνο το ξέρετε.
Το ότι έχω πολλά ψάρια στην λίμνη μου ΤΟ ΞΕΡΩ. Ίδη έχω αφαιρέσει σχεδόν όλα τα χρυσόψαρα και σταδιακά θα αφήσω τα ΚΟΙ που μου αρέσουν.
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να θέλετε να πιάσετε κάποια ψάρια από την λίμνη σας?
Ξέρετε πόσο εύκολο η δύσκολο είναι?
Πετύχατε ποτέ να πιάσετε τα ψάρια που θέλετε?
Και ερχόμαστε τώρα στο θέμα μας. Μετά από αυτές της προσπάθειες να πιάσετε τα ψάρια ποια η συμπεριφορά τον υπολοίπων ψαριών στην λίμνη σας για κάποιες μέρες τουλάχιστον?

Η δικιά μου εμπορία λέει ότι τα ψάρια χρειάζονται και πάλι τον χρόνο τους να φάνε από το χέρι σου. Τώρα αυτό αν θέλετε ονομάστε το στρες η φόβο η ότι δίποτε άλλο.
Σημασία έχει ότι το ψάρι περνάει μια διαδικασία που δεν ήτανε συνηθισμένο και φυσιολογικά χρειάζεται τον χρόνο του να επανέλθει.

Τα γραφώμενα του Άντρου ότι τα ψάρια μου υποφέρουν, και το ότι με βλέπουν και φεύγουν σαν σφαίρες από ότι βλέπετε από το βίντεο δεν ισχύουν. Αντρο αν θες (να μου την πεις) βρες κάτι άλλο που ισχύει γιατί αυτοί που μας διαβάζουν εδώ δεν είναι βλάκες!

Και ξεχωρίστε κάτι επιτέλους ρε παιδιά. Το πόσα ψάρια έχουμε στην λίμνη μας εξαρτάτε και από το μέγεθος τους. Αν σκεφτόμαστε πάντα το τελικό τους μέγεθος τότε θα έπρεπε να είχαμε 5-6 ψάρια ο καθένας μας. Το ότι συνδεόμαστε μαζί τους και δύσκολα τα δίνουμε είναι γεγονός αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Υ/Γ
Δεν έχουμε λίμνη απλά για να το λέμε. Έχουμε λίμνη για να την απολαμβάνουμε. Προσωπικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι την χαίρομαι με την καρδιά μου. Ψες ας πούμε με το σουβλάκι και τις μπύρες μας κάτω από την πέργολα με αναμμένα κεριά περιμετρικά, με θέα την λίμνη, ακούγοντας το νερό να κυλάει στον καταρράκτη τέλεια ήτανε!!!!!!!!!!!
Για αυτό την έφτιαξα………….για την πάρτη μου και μόνο
 
Page generated in 0,01815 seconds with 11 queries