Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #524  
Παλιά 25-06-10, 00:47
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Το στρες πάει πακέτο με τα ψαριά κύριος ενυδρείων.
Στην λίμνη ο φόβος τους στρες υπάρχει κύριος ως προς το στάδιο προσαρμογής ενός νέου ψαριού όταν θα μπει μέσα σε μια λίμνη κύριος αν είναι και το πρώτο ψαρί.
Ένα ψαρί λίμνης. Πιστεύω ότι καταλαβαινόμαστε ότι μιλάμε για ψαριά που ζουν σε κρύο νερό, τις ιδίας οικογένειας κυπρίνων άσχετος αν είναι άλλη ράτσα. Δεν θα νιώσει φόβο από τα αλλά ψαριά σε θέματα επιθετικότητας και κυριαρχίας.

Οπότε στρες σε λίμνη δεν υφίσταται για μένα. (υπάρχει αυτό που λεμέ σωστή προσαρμογή) στρες θα δημιουργηθεί μονό αν κάποιος η κάποιο ζώο παρενοχλεί συνεχεία τα νερά της λίμνης.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
στα της λιμνης δε θα παρω θεση μιας και δεν εχω ιδια πειρα...αλλα στα των ενυδρειων περνω και παραπερνω....οταν τα ψαρια (και στο ενυδρειο και στη λιμνη) βασιζουν το μεγαλυτερο μερος της διατροφης τους στα χερια μας (μπορει στις λιμνες να βρισκουν και εντομα και αλγες αλλα τρωνε σε μεγαλο μερος την τροφη που ΕΜΕΙΣ τους δινουμε) μονο αποβλακωμενα δε μπορεις να τα πεις.
ισα ισα ειναι δειγμε ευφυιας το γεγονος οτι αντιλαμβανονται πως εμεις τα ταιζουμε και τρεχουν σε μας γιατι μας εχουν συνδυασει με το φαγητο...
εχουν μνημη και νοηση και ξερουν οτι θα τους δωσουμε να φανε....
αυτο προς διευκρινηση απλα. ψαρια που μεγαλωνουν με φροντιδα σε ενυδρεια και εξυπνα ειναι και πολυ δραστηρια.
σαφως και το οτι ερχονται σε μας να ζητησουν φαγητο δε σημαινει οτι ειναι αποβλακωμενα σε σχεση με τα "εξυπνα" κοι που κρυβονται. εξαλλου στα βιντεο βλεπω πως και τα κοι των λιμνων ερχονται στα χερια των αφεντικων τους για να φανε...οπως εδω http://www.youtube.com/watch?v=8StVeHrhm9c&feature=fvw
Το αποβλακωμένα έρχεται στο ότι τα ψαριά του ενυδρείου κάποια στιγμή το περνούν απόφαση το ότι και να κάνουν εμείς θα μπορούμε να τα δούμε και να τα πιάσουμε.
Δεν τους δίνετε καν η δυνατότητα να αναπτύξουν αμυντικές συμπεριφορές ώστε να μπορέσουν να κρυφτούν.

Κοιτά για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Άλλος τα θέλει έτσι και άλλος αλλιώς.

Εγώ ρίχνω τροφή και φεύγω μακριά . ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να συνηθίσουν την παρουσία μου μια και με αυτό των τρόπο προσπαθώ να τα προφυλάξω και από της γάτες. Όταν με το καλό πάνε σε περιβάλλον που θα πλήρη καλύτερες συνθήκες προστασίας δεν θα έχω πρόβλημα να με πλησιάσουν.

Δεν έχω τρελά με τα το τάϊσμα από τα χεριά .
Είμαι λίγο της απόψεις τα ψαριά είναι ψαριά. Δεν μπορέσω να τα θεωρήσω κατοικίδια σαν των σκύλο. (είναι σαν να υποβαθμίζω των σκύλο)
Απλά προσπαθώ να σέβομαι τα ζωντανά που έχω. Αν και η κίνηση μου να έχω τα 2 αυτά χρυσόψαρα έρχεται σε τελείως αντίθεση με τα πιστεύω μου.
Λάθη κάνουμε δύστυχος. …….
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 25-06-10 στις 00:47 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01715 seconds with 11 queries