Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-06-10, 20:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η απόδοση των led πέφτει με το χρόνο (δυστυχώς). Τώρα το πόσο εξαρτάται από διάφορους παράγοντες με κύριους την ποιότητα, τη θερμοκρασία και το ρεύμα οδήγησης (αν δίνουμε περισσότερο ρεύμα από όσο πρέπει για να έχουμε εντονότερο φωτισμό). Τυπικές τιμές για το χρόνο μείωσης της απόδοσης δεν ξέρω να σας δώσω, αλλά υποθέτοντας ότι τα λειτουργούν με το ονομαστικό ρεύμα τους τότε είναι χαμηλής ποιότητας. Ή μπορεί να μην είναι καλής ποιότητας και να τα υπερτροφοδοτούν κιόλας για να βγάλουν περισσότερο φως.

Μπορείτε όσο περνάει ο καιρός με κάποια πατέντα να αυξάνετε το ρεύμα, αλλά από τη στιγμή που δεν έχετε τις ειδικές γνώσεις να καταλάβετε (αν και πάλι είναι εφικτό) το πώς τα τροφοδοτούν και ποια είναι η συνδεσμολογία τους δε νομίζω ότι είναι κάτι το εφικτό. Εγώ αν το είχα θα δοκίμαζα όταν πια θα έβλεπα ότι δεν υπάρχει γυρισμός, οπότε το χαλάσω δεν το χαλάσω μία από τα ίδια για την τσέπη μου, να το ανοίξω και να προσπαθήσω να καταλάβω τι γίνεται και να αντικαταστήσω το τροφοδοτικό του. Αν δεν καταλάβαινα ακριβώς θα το έβγαζα και θα έκανα δοκιμή με ένα τροφοδοτικό ισχύος που έχω να δω τι παίζει, αλλά τα παραπάνω και επικίνδυνα μπορεί να είναι και ακριβά. Μπορεί απλά να του βάλετε ένα τροφοδοτικό (λογικά αρκετών αμπέρ) μεταβλητής τάσης εξόδου αντί του δικού του και να ανεβαίνετε σιγά σιγά. Αυτά τα λίγα μάλλον ξέρω να πω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 10 queries