Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 15-06-10, 20:43
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές..
Το θέμα μου είναι το εξής.Την περίοδο που έγινε η έξαρση (γιατί ελάχιστη ποσότητα υπήρχε είδη κάποιους μήνες πιό πρίν),
Όντως δεν υπήρχε κυκλοφορία στο σημείο εκείνο, νιτρικά είχα διακόψει να ρίχνω συμπλήρωμα και χςρίς αυτο έχω ελλάχιστα, και "έμαθα" και οτι τελικά περίπου ανα 30 μέρες η ροή στα φίλτρα λόγω της "λάσπης " που μπουκώνει τον υαλοβάμβακα, μειώνεται αισθητά.
Συν το οτι οι λάμπες δύλευαν τουλάχιστον ένα χρόνο....
φωτοπερίοδος 9 ώρες (μάλλον πολλές) και λιπασματάκια ίσως λίγο παραπάνω...
Αρκετοί παράγοντες δηλαδή μαζί...
'Ολα αυτα έχουν αλλάξει αυτη τη στιγμή αλλα δυστιχώς στο συγκεκριμένο φυτό η καταστροφή ειναι τεράστια,Υπάρχει μεγάλη ποσότητα γλίτσας απο άλγη η οποία είναι πλέον αδύνατο να καθαριστεί με τα δάχτυλα,είναι ένα παχύ κολλώδες στρώμα, το έχω χάσει το παιχνίδι...
για αυτό και λέω να ρ'ιξω φάρμακο και μετά παλευω απο την αρχή να μην εμφανιστεί.. θα βγάλω και 2 φωτό της καταστροφής για αρχείο...
τα άλλα φυτά είναι οκ, έχω ελάχιστη τριχοειδή άλγη σε μερικά φύλλα βαλισνέριας που επιπλέουν στη επιφάνεια, και αυτό εδώ και μήνες...

Y.G
Πιστεύω οτι επίσης δημιουργήθηκε απο δικές μου απροσεξίες και δεν εισήλθε αργότερα γιατί δεν έχω βάλει άλλα αντικείμενα μετά το αρχικό σετ απ, εκτος απο κάποια φυτά που όμως πέρασαν απο υπερμαγγανικό κάλιο όπως και τα πρώτα που μπήκαν...
Τέλος για να γίνω περισσότερο ακριβής (και να μπερδέψω ακόμα περισσότερο,) αυτό που αρχικά ήταν 100% bga (τουλάχιστον απο όσο έχω καταλάβει απο τις φωτο, δηλ μια πράσινη κολλώδης γλίτσα με έντονη μυρωδιά όταν την πιάσεις στα χέρια σου) αφου έκανε ένα παχύ στρωμα, τώρα έχει καλυφθεί σχεδόν όλο με τριχούλες σαν hair algea.. σε άλλα σημεία του φυτού έχουν πράσινο χρώμα και σε άλλα πορφυρό(!).
Αύριο οι φωτό, άν και έχω την εντύπωση οτι κατάφερα να δημιουργήσω ένα ΝΕΟ(!!!) είδος άλγης το οποίο και ονομάζω επιστημονικά RED ALGEA, αλλα τιμητικά λόγω του επιστήμονα που τη δημιούργησε θα σας επιτρέπω να την αποκαλείτε και.. Paul's Algea...

Y.G.2
Έχω την ύποψια οτι αυτό που είχα εξαφανίσει την πρώτη φορά με συσκότιση ήταν όντως αυτό που λέω (BGA) αλλα αυτό που έχω τώρα (και σε λίγη βαλισνέρεια σε ελάχιστο βαθμό αλλα και στη τζάβα που είναι "τίγκα" απο αυτό το πράγμα), παίζει να το έχει είδη ....ανακαλύψει άλλος (!) και να είναι Green Beard Algae.

όπως και να χει φωτό αύριο και σόρυ για την περιγραφή.....φυστίκι!!!!!


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01839 seconds with 10 queries