Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 09-06-10, 22:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα σου πω πως το σκέφτομαι σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχω μαζέψει (δικές μου, γνωστών και αγνώστων) από αγορές μέσω ebay. Βασικά έχεις paypal; Αν δεν έχεις καλύτερα να αποκτήσεις πριν προχωρήσεις στην αγορά. Γενικά με το που αγοράζεις κάτι, εφόσον τα μεταφορικά είναι περασμένα στο σύστημα και κερδίζεις μια δημοπρασία πατάς για πληρωμή, σου έχει την ανάλυση και την επικυρώνεις. Αν όχι σου στέλνουν ένα invoice με το κόστος και κάνεις την παραπάνω διαδικασία μέσω αυτού (δεν το έχω δει με τα μάτια μου πως ακριβώς). Combined shipping είναι όταν αγοράζεις διάφορα πράγματα από έναν και σου στέλνει ένα τελικό invoice για την πληρωμή όλων μαζί, όπου το κόστος της συνδυασμένης αποστολής είναι χαμηλότερο από του κάθε ενός ξεχωριστά.

Από εκεί και πέρα πώς έχουν τα πράγματα με τις αγορές εκτός ΕΕ. Κανονικά ό,τι σημειώνεται από τον πωλητή ως gift (δώρο) δεν περνάει από τελωνειακό έλεγχο. ΑΛΛΑ, ο κάθε τελώνης μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και άμα κρίνει ότι είναι πολύ μεγάλο ή βαρύ ή του λείπουν τα λεφτά για το νοίκι μπορεί να το ελέγξει. Αν δεν το ελέγξει κανένας και περάσει από το τελωνείο όλα καλά, δηλαδή είτε θα έρθει σπίτι είτε θα έρθει ειδοποίηση να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο (το μεγαλύτερο που έχω πάρει ήταν σε κουτί 21*12*15 και ήρθε και αυτό σπίτι). Εάν κάνεις ασφαλισμένη αποστολή θα γράψουν πάνω το κόστος και αν αυτό είναι πάνω από 40-50 δολάρια υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ελεγχθεί. Εάν δε σταλεί με απλό ταχυδρομείο, αλλά κάποιου είδους express ή ακόμα χειρότερα κούριερ είναι πολύ πιθανό να ελεγθεί.

Εάν το ελέγξουν πληρώνεις (στο περίπου όπως τα θυμάμαι) Φ.Π.Α., κάτι μικρούς φόρους που φτάνουν το 5%, αμοιβή τελωνειακού, κόστος αποθήκευσης, ίσως και κάτι άλλο και αν δεν κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό και κανένα 70άρι σε αυτόν που θα τον κάνει. Ακόμα μπορεί να το ξεχάσουν σε κανένα ράφι και να μη στείλουν ειδοποίηση και να ψάχνεσαι στα τηλέφωνα να το βρεις. Οι φόροι πληρώνονται στο σύνολο κόστους προϊόντος και μεταφορικών και σύνολο μπορεί να πληρώσεις πάνω από 100ευρώ (τα περισσότερα είναι η αμοιβή του τελώνη). Δεν ξέρω τι γίνεται αν βρουν ζωντανά μέσα. Γενικά οι αγορές από Ασία και κυρίως από Hong Kong είναι λιγότερο πιθανό να περάσουν από τελωνείο σε σχέση με αυτά από Αμερική, αν και έχω ακούσει ότι τώρα τελευταία έχουν γίνει πιο αυστηροί, αλλά ευτυχώς σε μένα δεν έχει τύχει κάτι.

Για μένα το ζήτημα του να έρθει ένα δέμα με ζωντανά καλοκαιριάτικα, με ένα ταξίδι περίπου 2 εβδομάδων και με την πιθανότητα τελωνείου μου κάνει για μεγάλο ρίσκο συν το ότι δεν ξέρω αν επιτρέπεται να μπουν ζωντανά από Ασία και με ποια διαδικασία, αν τα ανακαλύψουν.

Αυτά ξέρω και προβληματίζομαι για μια τέτοια αγορά, γιατί αν χαθούν στο ταξίδι κάποια ή όλα είναι αρκετά τα λεφτά και αν περάσει από τελωνείο θα ερχόταν φθηνότερα να έχεις αγοράσει από Γερμανό.

Γενικά έχεις πάρει τηλέφωνα σε μαγαζιά για το αν έχουν ή αν μπορούν να φέρουν σε αυτό το grade και με τι τιμή; Π.χ. αυτά που ακούω εδώ μέσα όπως Αζόρες, Starfish, Water Inn κ.α. που δεν μου έρχονται τώρα;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01703 seconds with 11 queries