Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 03-06-10, 23:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γενικά τα led έχουν πολύ μικρή εκπομπή θερμοκρασίας, μικρότερη από τα υπόλοιπα φωτιστικά σώματα, ίσως μεγαλύτερη να έχουν αυτά που δουλεύουν στα 220V. Οπότε, μια εναλλακτική πρόταση είναι, μια και δε θέλουμε πολύ φως, να μπουν 4-5 λευκά led strips στους 72 πόντους, που είναι στάνταρ μέγεθος στο ebay και έρχονται πιο φθηνά από το να πάρεις ένα μεγάλο κομμάτι και να το κόψεις και είναι πιο βολικό στο ζήτημα της ένωσης με την τροφοδοσία αφού είναι έτοιμα τα καλώδια και δε χρειάζεται να παλέψεις να το φτιάξεις εσύ και νομίζω ότι θα έρθουν τέλεια στο 80άρι. Επίσης μαζί με 3-4 μπλε για να έχεις το χρωματικό αποτέλεσμα που θέλεις (να ξέρεις οι μπλε είναι πολύ πιο αδύναμες από τις αντίστοιχες λευκές). Για κατανάλωση να υπολογίζεις περίπου 5W/m. Απλά υπάρχει μια πιθανότητα να έχεις χαμηλότερο φως από αυτό που υπολογίζω λόγω της μεγάλης γωνίας που έχουν, αν και νομίζω ότι για γαρίδες και απλές moss δε θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια και η λύση που είπα παραπάνω δεν αναιρείται, απλά με τις ταινίες είναι απίστευτα πιο εύκολη η τοποθέτηση.

Τώρα άμα πας σε κλασικές λύσεις με φθορισμού και θες τόσο μπλε βάλε ακτινική που είναι για reef (νομίζω υπάρχουν και στα 20000Κ), αλλά και πάλι δε θα χρειαστεί να μπει και μια απλή; Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries