Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-05-10, 14:17
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κατ' αρχην σας ευχαριστώ όλους πάάρα πολυ για τις υποδείξεις!

Ανακεφαλαιόνοντας τις συμβουλές του Κώστα και του Γιώργου:
1.Μπαίνει δεύτερο φίλτρο.
2.Τα γκαπάκια φεύγουν και αντικαθίστανται απο hatchetfish. Κώστα γιατί διαφωνείς με την ιδέα; (αν με τα μαχαιρόψαρα εννοείς τα hatchetfish που δεν είμαι σίγουρος ). Ψαράκια επιφανείας, Αμαζονίου και φιλειρηνικά νομίζω οτι είναι, γιατί να μην ταιριάζουν στη σύνθεση?
3. Ροδόστομοι συμφωνούμε! Αν κα με προβληματίζει λίγο αυτό : "Το pH δεν πρέπει να είναι πάνω από 6.5 και η γενική σκληρότητα μικρότερη από 10 °dGH. " απο το tsamisaquariums. Είμαι στους 4 βαθμούς σκληρότητα max εγώ ...
4. Ένα ζευγαράκι ραμ, που μου αρέσουν και ιδιίτερα θα το βάλω
5. Για τα φώτα: Εντάξει, θα τη ρίξω τη φωτοπερίοδο σταδιακά στις 12 ώρες και θα δω αν θα μπορέσω να βάλω κι άλλη λάμπα. Για ανέβασμα θερμοκρασίας δεν τίθεται θέμα , η μέγιστη θερμοκρασία που έχει παρατηρηθεί στην πόλη που είμαι (Aberdeen) τα τελευταία 60 χρόνια είναι 27oC (τώρα έχει καμμια δεκαπενταριά).
6. Για τα φυτά: Γιώργο νομίζω οτι ως... φωτοχάλιας μάλλον δεν τις πέτυχα πολύ τις φωτογραφίες - τα φυτά δεν είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση. Εκτός απο τις κρυπτοκορίνες (εάν είναι τέτοιες) που όντως έχουν πρόβλημα και τις βαλισνέριες που μπήκαν πριν 4 μέρες και ταξίδευαν μια βδομάδα απο Γερμανία οπότε είναι σε φάση ανάνηψης, όλα τα υπόλοιπα χαίρουν άκρας υγείας. Παρεπιπτόντως θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε κανένα όνομα απο τα φυτα, για να μη μιλάω περιγραφικά!

Επίσης, μου άρεσε πως το έθεσες εδώ:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει λοιπον να αποφασισεις τι ακριβως θελεις να κανεις. Να εχεις ενα ενυδρειο φυτεμενο "high tech" (πραγμα που σημαινει οτι ριχνεις το μεγαλυτερο βαρος στα φυτα με λιπασματα, CO2 και ο,τι αλλο συνεπαγεται) ή προτιμας ενα ενυδρειο που να προσομοιωνει τον αμαζονιο και οπου θα ριξεις το μεγαλυτερο βαρος στα ψαρια σου; Αν επιλεξεις το φυτεμενο οποιονδηποτε απαιτησεων, τοτε θα συνεχισουμε να μιλαμε με αυτη τη βαση και πως θα μπορεσεις να καλυτερεψεις την οψη των φυτων σου και το αρχιτεκτονικο στησιμο του ενυδρειου σου. Αν προτιμησεις το δευτερο, θα συνεχισουμε σε αυτη τη νοτα. Αυτο πρεπει να μας το πεις εσυ.
Με δεδομένο οτι ελάχιστη πείρα έχω σε φυτεμένα δε νομίζω οτι θέλω να πάω σε πολύ high tech καταστάσεις. Προτιμώ μια βιοτοπική νοτιοαμερικάνικη προσομοίωση, με εύκολα φυτά που να μην πεθαίνουν! Οπότε συνεχίζω τη λίπανση ως έχει, και αφήνω το CO2 στην άκρη? Τα χαμηλά νιτρικά πρέπει να με ανησυχήσουν?

Και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01734 seconds with 11 queries