Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #76  
Παλιά 29-05-10, 19:25
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα έχουν ήδη ειπωθεί. Πραγματικά πιστεύω ότι ο λόγος που έγιναν όλα αυτά είναι ο εγωισμός μας, όπως ήδη γράφτηκε. Όμως τον εγωισμό μας κάτι τον τσίγκλησε. Προφανώς και άλλοι είναι πιο ευαίσθητοι και άλλοι πιο σκληροί. Η μόνη λύση σε όλα τα προβλήματα διαπροσωπικών σχέσεων (και όχι μόνο σε αυτές) είναι το μέτρο. Όχι μόνο σε ένα forum, αλλά σε όλες τις πλευρές της ζωής μας.

Ναι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που βοηθάνε και πολύ μάλιστα. ΟΛΟΙ όσοι μπορούν να προσφέρουν είναι απαραίτητοι. Αν φεύγουν ένας ένας έχουμε αποτύχει.

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και για αυτό καλό είναι όλοι μας να προσέχουμε τι λέμε μέχρι να μάθουμε τον άλλο, εάν θέλουμε να τον μάθουμε. Αν αποθαρρύνουμε κάποιον με τον τρόπο μας δεν τον έχουμε βοηθήσει, τον έχουμε διώξει. Αν τον διώξουμε έχουμε αποτύχει.

Αν πραγματικά κάποιος θέλει γνώμη πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει και πολλά που δε θα του αρέσουν.

Κανείς δε δικαιούται να επιβάλλει στον άλλο τίποτα, άμα θέλει να ακούσει ακούει.

Ναι υπάρχουν δογματικές ή καλύτερα αυστηρές απόψεις, αλλά όσοι εμμένουν σε αυτές χωρίς διαπραγμάτευση υποχρεούνται να τις δικαιολογούν. Αν κάποιος αμφισβητεί χωρίς γνώση του αντικειμένου δεν προσφέρει κάτι ούτε στο διάλογο ούτε στον εαυτό του.

Οι κανόνες διαμορφώνουν μια στέρεα βάση για να στηριχθεί και να εξελιχθεί η γνώση. Άμα δεν ξέρεις τον κανόνα και τις παραμέτρους του δεν ξέρεις πώς να κινηθείς γύρω του. Για αυτό δεν είναι εύκολο σε ένα νέο στο χώρο να ξεκινάς με τις εξαιρέσεις. Λες τον κανόνα μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα σου και όταν τον καταλάβει ο άλλος θα είναι σε θέση από μόνος του να καταλάβει πώς μπορεί να κινηθεί και να ρωτήσει το «παραπάνω».

Πολλοί νέοι βιάζονται να τα μάθουν όλα χωρίς κόπο, κάτι που δε γίνεται.

Πολλοί ξέρουν αλλά φοβούνται το λάθος και την κατακραυγή και δε μιλάνε.

Πολλοί απαντάνε χωρίς να ξέρουν, μόνο και μόνο για να μιλήσουν.

Πολλοί έχουν δεχτεί κριτική, η οποία αν είναι δριμεία οδηγεί και σε ξεσπάσματα.

Πολλοί βαριούνται να ασχοληθούν με τον άλλο, παρά μόνο με όσα τους αφορούν.

Προφανώς και οι συντονιστές παίρνουν αμυντική στάση, από τη στιγμή που είναι οι πρώτοι αποδέκτες της κακής κριτικής σε κάθε αναποδιά.

Προφανώς και οι συντονιστές κουράζονται πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους για να βοηθήσουν σε ό,τι μπορούν.

Προφανώς και οι συντονιστές πρέπει να κάνουν ένα τσιγάρο πριν απαντήσουν θυμωμένα γιατί θα ξεκινήσουν θύελα.

Προφανώς ΚΑΙ οι συντονιστές δικαιούνται να έχουν κακές στιγμές.

Το κέρδος στην τσέπη κάποιου που συμβουλεύει είναι μηδενικό.

Η δική μου εμπειρία από το forum δεν ξεκίνησε πολύ όμορφα. Στο πρώτο νήμα που άνοιξα με τις απορίες μου με παρέπεμψαν σε άλλο forum, ορθώς από άποψη γενικής γνώσης, αλλά με κάποια εξειδικευμένα μου ερωτήματα να παραμένουν αναπάντητα. Το δεύτερο νήμα μου ακόμα περιμένει την πρώτη του απάντηση. Εγώ όμως διάβασα σαν το σκυλί και πέτυχα αυτό που ήθελα και πολλά περισσότερα, απλά χρειάστηκε υπομονή. Μπορεί να γενικεύω μια προσωπική εμπειρία, αλλά όποιος θέλει να μάθει θα τα καταφέρει και όποιος θέλει να ασχοληθεί επιφανειακά ίσως πετύχει με τον δύσκολο τρόπο, αλλά πολύ πιθανό να αποτύχει και δε φταίνε για όλα οι άλλοι.

Το ζουμί της κουβέντας για μένα είναι όλοι να προσπαθούμε με όρεξη για το καλύτερο με σεβασμό στους υπολοίπους και αλληλεγγύη στις δύσκολες στιγμές. (Και ας ακούγεται μελό)

Επίσης, καλό είναι να μη συνεχίζουμε όλοι να γράφουμε μέχρι να πετύχουμε το post της απόλυτης αλήθειας που όλοι θα αναγνωρίσουν ως τέλειο και να είμαστε γαμάτοι. Παρεξηγήσεις συμβαίνουν παντού, όπως και εκτροπές. Άμα είναι να χαλιόμαστε και να υπολειτουργεί ολόκληρο το forum κάθε φορά ζήτω που καήκαμε!

Και για να το ελαφρύνω λίγο, αυτό το post γράφτηκε για τρεις λόγους. Πρώτ’ απ’ όλα δεν άντεχα άλλο να μην πω τη χαζομάρα μου, επιπλέον δεν είχε εμφανιστεί ακόμα κάποιος που να κάνει το ρεζουμέ (όπως σε όλες τις διαμάχες στα fora) και τέλος για να πετύχω το post της απόλυτης αλήθειας!
Νομίζω οτι σε πρόλαβα όσον αφορά το Post της απόλυτης αλήθειας! κατα τα άλλα πανέμορφο! Μηπως κρυβεις εναν drbig μέσα σου?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02039 seconds with 11 queries