Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-06-03, 01:29
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Συνήθως βάζουμε δυο αρσενικους να βλέπονται συνέχεια ή τουλάχιστον για μεγάλο χρονικό διάστημα (μια - δυό μέρες) όταν θέλουμε να προκαλέσουμε ανταγωνισμό. π.χ. όταν ο ένας κάνει φωλιά και ο δεύτερος όχι. Συνήθως αποδίδει το κόλπο.

Εγω παρόλαυτα δεν τους αφήνω να βλέπονται συνέχεια γιατί στρεσσάρονται, και στο τέλος χάνουν το ενδιαφέρον τους. Αντίθετα αν τους βάζεις που και που να βλέπονται τότε το ενδιαφέρον παραμένει σταθερό.

Επίσης το αν ο αρσενικός θα σκοτώσει τη θηλυκιά είναι και λίγο στο χέρι σου. Αν δεις οτι δεν ταιριάζουν και επιπλέον δεν έχεις αρκετό χώρο και κρυψώνες τότε πας γυρεύοντας. Οταν τους βάζω για ζευγάρωμα στην ίδια γυάλα είναι αρκετά πυκνή η βλάστηση μέσα έτσι ώστε ο αρσενικός πρέπει να ταλαιπωρηθεί αρκετά για να πιάσει τη θηλυκιά. (ΕΙναι και πιο αργός συνήθως). Οπότε αν ταιριάζουν, είναι στο χέρι της θηλυκιάς να πλησιάσει στη φωλιά και να ζευγαρώσει.

Πάντως γενικά πέφτει πολύ ξύλο.

Ενα άλλο πράγμα που μπορείς να κάνεις αν έχεις αρκετά θηλυκά και αρσενικά είναι να αφήσεις το θηλυκό να διαλέξει. Είχα ένα κόκκινο θηλυκό (απο γέννα του Μάνθου) και δύο αρσενικούς ένα κόκκινο και ένα άσπρο. Εβαλα τις γυάλες τους έτσι ώστε να είναι κάθε ψάρι στη δική του, με τη θηλυκιά όμως να μπορεί να βλέπει και τους δύο αρσενικούς. Διάλεξε κατευθείαν τον κόκκινο και "φλέρταρε"μόνο με εκείνον.

Οποιος θέλει θηλυκιά-ές ας μου στείλει pm. Εχω 6 -7 διαθέσιμες.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries