Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 02-06-03, 11:12
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Θηλυκό έχω να σου δώσω και εγώ αμα θες,
αλλά είναι σε χρώματα τελείως plain, λίγο μπλε και καφέ - γκρίζο.
Ειναι απο τα γεννητούρια.

Οντως με το φύλλο τα πράγματα είναι παράξενα,
Συνήθως έχω περισσότερα θηλυκα, σε ποσοστό 80%.
Μπορεί να φταίει και το ph καθότι είναι στο 7,2 - 7,4, όπως βγαίνει απο τη βρύση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τα αρσενικά μου έχουν πάντα πολύ πιο έντονα χρώματα απο τα αδερφάκια τους θηλυκά.
Μπλέ χρώμα λαμπερό και πολύ όμορφο....

Δεν είναι δύσκολη η αναπαραγωγή,
εγω χρησιμοποιπω αυτές τις μικρες γυάλες 7 λιτρα τετράγωνες που κυκλοφορούν στα pet shops, αλλά και ενα 17αρι ενυδρείο όταν θέλω πιο πολλά μικρά. Εννοείται ότι είναι τίγκα στα φυτά, και οι μικρές γυάλες, και φυσικά έχουν και υπόστρωμα χαλίκι ψιλό.

Αυτά που λεέι ο Τάσος είναι σωστά, το τρικ με το αρσενικό και το θηλυκο είναι να τους βάλεις να βλέπουν ο ενας τον άλλον χωρίς να έχουν επαφή όμως. Με κάποιο divider γυάλινο, ή να είναι κολλητά οι δύο γυάλες κλπ. Απο τις αντιδράσεις θα καταλάβεις τι γίνεται. Αν το θηλυκό είναι έτοιμο θα αρχίσει να φουσκώνει και όντως θα παρατηρήσεις αυτόπου λεέι για την άσπρη κουκίδα στο κωλαράκι κοντά. Αν είναι έτοιμη να ζευγαρώσει θα έχει κάθετες ρίγες έντονες. Ιδιαίτερα διακριτές στα σκουρόχρωμα ψάρια.

Αν ο αρσενικός είναι έτοιμος θα κάνει φωλιά φυσικά. Θα είναι νευρικός και θα κάνει flare συνέχεια. Η θηλυκιά θα παίζει μαζί του και θα τον εκενυρίζει. Δεν χρησιμοποιω πλαστικά ποτηράκια για να κάνουν φωλιές οι αρσενικοί, τους βάζω είτε riccia fluitans ή φροντίζω τα φυτά να φτάνουν μέχρι την επιφάνεια. Το καλό με τη riccia είναι οτι παράγει Infusoria και μάλιστα πολύ.

Για infusoria μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αναποφλοίωτο ρύζι, μόνο που θα σου κάνει το νερό χάλια, σαν γάλα.
Εγω χρησιμοποιούσα μια τροφή της Tetra σε σκόνη και τα μικρά την έτρωγαν μια χαρά. Οσο περισσότερη η Infusoria Και τα λίτρα τόσο περισσότερα μικρά θα επιβιώσουν.

Πεσμου αν δεν βρεις θηλυκό στα χρώματα που θες, και συνεχίζουμε.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01911 seconds with 11 queries