Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 23-05-10, 19:34
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες και απο εμενα...οπως ειπαν και τα παιδια τις πιο βασικες πληροφοριες θα τις βρεις στα υπομνηματα του γλυκου νερου και στους αρχαριους γλυκου νερου καθως και σε παλαιοτερα θεματα.....στο θεμα μας τωρα...τα ψαρακια θελω να πιστευω πως θα αντεξουν μεχρι την τριτη..οπου και καταλαβαινεις οτι πρεπει να εφοδιαστεις με 1)ενυδρειακο αλατι 2)μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδών ..τι αντιχλωριο χρησιμοποιεις?? οι συχνες αλλαγες νερου(παντα με αντιχλωριο )καλο κανουν...μπορεις να κανεις αυριο το πρωι μια και μια το βραδυ (αυριο παντα) ...τα φωτα δνε παιζει ρολο αν θα ειναι κλειστα ή ανοικτα...ΥΓ το φιλτρο το καθαριζουμε παντα με ενυδρειακο νερο (καθαριζοντας απλα τα υλικα του μεσα σε μια λεκανη)
Φιλε μου καλως σε βρηκα και σενα, ευχαριστω για της απαντησεις.

  • Αλατι και μετρησεις θα παρω πρωι πρωι την Τριτη πριν κανω οτιδηποτε αλλο. Με εχει πιασει αγχος να μην τα δει ετσι το παιδι..
  • Αντιχλωριο μου εχουνε δωσει το Biotopol και μου κολλησανε και ενα μεγαλο αυτοκολλητο απο το μαγαζι που λεει πανω 15ml. Τοσο εβαλα και την πρωτη μερα πριν φερω τα ψαρια. Η συσκευασια λεει επανω ομως τωρα που το διαβασα, 10ml για καθε 40 λιτρα νερου. Εγω υπεθεσα οτι το ενυδρειο μου ειναι 30λιτρα διοτι σηκωνοντας το καπακι ειδα να γραφει το μοντελο F30. Αρα τι ισχυει τελικα? Η μου γραψανε λαθος την δοση η δεν εχω το 30αρι?
  • Ευχαριστω για την πληροφορηση οσον αφορα τον καθαρισμο του φιλτρου, μεχρι στιγμης το εκανα στον νιπτηρα της κουζινας.
  • Συγγνωμη εκ των προτερων αμα ειναι κοστανα αυτο που ρωταω απλα θελω να ειμαι σιγουρος. Ολους του καθαρισμους και τα αδειασματα/γεμισματα του νερου τα κανω στον νεροχυτη της κουζινας. Εκει πλενω και τα πιατα/ποτηρια μου. Ελπιζω να μην εχουμε καποιο προβλημα γιατι σε αλλα ποστ διαβασα για βακτηρηδια κτλ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαίως να κάνεις...είναι καινούριο το φίλτρο σου, οπότε η αμμωνία παραμένει.

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο κοντινό φίλο, κάνε ένα καινούριο θέμα, ζητώντας μπόλι. Σημείωσε πάντως και την περιοχή όπου διαμένεις.
Θα ανοιξω τωρα θεμα αλλα λογω τριημερου δυσκολο να βρω καποιον. Η αληθεια ειναι ομως οτι μεχρι στιγμης εχω εντυπωσιαστει με την αποκριση των μελων στο προβλημα μου. Να στε καλα παιδια, αρκετα ενεργο το φορουμ απο οτι βλεπω, ωραιο παρεακι πρεπει να ειστε εδω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν επηρεάζει, πόση φωτοπερίοδο τους έχεις ημερησίως?
Συνηθως το ανοιγω το απογευμα που γυριζω μεχρι τις 12-1 που κοιμαμαι. Το πρωι εχει φυσικο φως το σπιτι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01720 seconds with 11 queries