Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 12-05-10, 11:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδη ειχα θαλασσινο 54λιτρο με 2 ανεμωνες μεσα...δεν αντιμετωπισα ποτε στρεςς σε αυτες καθως με τις καταλληλες αλλαγες και φυσικα την αναπληρωση της εξατμισης καθημερινα οι τιμες ηταν σταθερες....
δε το θεωρω καθολου δυσκολο με μια σωστη ρουτινα.

εχω μια μικρη ανεμωνη 4 εκατοστα εδω και 5 μηνες και ειναι ακομη τοση...καποιο αλλο ειδος που εχω μεγαλωνει γρηγοροτερα αλλα η bulbtip μεγαλωνει παρα πολυ αργα. και γενικα δε θα ελεγα οτι οι ανεμωνες αναπτυσσονται τοοοσο γρηγορα.

αντιθετα η ευφηλια αργα η γρηγορα θα χρειαστει και ασβεστιο και μαγνησιο (οποτε και σκευασματα και τα αντιστοιχα τεστ) καθως ειναι σκληρο κοραλλι και οι αλλαγες δε θα φτανουν να αναπληρωνουν τα συστατικα για το σχηματισμο του πετρινου σκελετου...ετσι αργα αλλα σταθερα το συστημα θα καταρευσει...
κρατησα LPS χωρις σκευασματα για μερικους μηνες και οταν μετρησα μαγνησιο και ασβεστιο ειχαν πεσει σε οριακο επιπεδο...και ετσι αρχισα τα προσθετα...και ευτυχως προλαβα την καταστροφη
γιαυτο του προτεινα μονο μαλακά κοραλια...

υ.γ. εχω δει πετυχημενα nano (κατω απο 40 λιτρα) με ανεμωνες..
υ.γ.2 τα κλοουν μου αν και εχω 3 ανεμωνες πλεον (σε 120 λιτρα) συγκατοικουν με τις 2 ευφηλιες μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02144 seconds with 11 queries