Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 06-05-03, 23:02
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cpagr
Απο οτι βλεπω τα πραγματα εχουν αλαξει απο τοτε που εχω να ασχοληθω.Μηπως εχουμε γινει λιγο υποχονδριοι οσον αφορα τις μετρησεις του νερου τις παρα πολλες παραμετρους που σιγουρα οδηγουν σε ασταθεις συνθηκες καποτε το ph και ο ΝΟ2 ηταν οι βασικες πρυποθεσεις για ενα καλο ενυδρειο και πιστευω πετυχημενη συνταγη αν κρινω απο τα δικα μου αποτελεσματα να μπορεσω να κρατησω πολλα δυσκολα ψαρια για 7 και 10 χρονια.
Για να καταλαβω,εννοεις οτι δεν χρειαζεται να ξερουμε την ανθρακικη σκληροτητα,την ολικη και τα νιτρικα?Εαν εννοεις αυτο τοτε μπορεις να συνεχισεις να βαζεις νερο βρυσης και μην ασχοληθεις με την αντιστροφη οσμωση.Εαν δεν εννοεις κατι τετοιο τοτε διαγραψε αυτο που ειπα και εξηγησε μου σε παρακαλω τι εννοεις.
Ωστοσο μπορεις σε παρακαλω να μου αναφερεις ποια ειναι αυτα τα δυσκολα ψαρια που ειχες κρατησει παλιοτερα με επιτυχια?
Τα φυτα που δεν αναφερεις παιζουν σοβαρο ρολο και τιποτα μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι ασημαντο.Ολα παιζουν καποιο ρολο ειτε καλο,ειτε κακο,ιδιαιτερα οταν μιλαμε για δισκους που χρειαζονται ειδικες συνθηκες νερου.Ακομα και η συγκεκριμενη τροφη που τα ταιζεις παιζει εναν πολυ σημαντικο ρολο(που δεν θα κανουμε συζητηση εδω γιατι εχουμε πει παρα πολλα που μπορεις να διαβασεις σε αλλα post).Εαν δεν ξερεις ποια φυτα εχεις και ποιους δισκους εχεις αυτο ειναι αλλο θεμα.
Ανεφερες οτι εχεις 2plalostoma.Μηπως εννοεις platystoma?
Το οτι καθαριζουν ενα πηλινο αυτο δεν σημαινει οτι πανε για ζευγαρωμα.
Απο αυτα που λες, οι δισκοι ειναι μικροι ακομα για να ζευγαρωσουν.Ασε που μου φαινεται πολυ περιεργο να παρεις 2 δισκους και να σου βγει ο ενας θυληκος και ο αλλος αρσενικος και να ζευγαρωσουν με την μια.Οχι οτι δεν γινεται αλλα ειναι πολυ σπανιο και πολυ δυσκολο.Συνηθως παιρνεις 6-7 για να σου βγει ενα ζευγαρι και εαν βγει.
Γενικως οσα λιγοτερα ξερουμε τοσο περισσοτερα μπορουμε να υποθεσουμε.

johnny98130 γιατι δεν αναμιγνεις το νερο της ΕΥΔΑΠ με το R.O να κανεις τις μετρησεις σου και με τον καιρο να εχεις μια στανταρ αναλογια?Αυτο το κοινοτικο μου θυμιζει πηγαδια,με χιλια δυο πραγματα και πολλα αλατα.Εκτος κι εαν κανω λαθος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries