Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-05-03, 00:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Οταν ένας κουβάς βράχου εμφανίζεται στην ζωή σου......

Το τελευταιο χρόνο περασα και εγω στο επομενο στάδιο της καριερας μου στα ενυδρεία . Μετα απο τα γκαπακια , τα κριμπενσακια, τους δίσκους και αλλα πολλά που έχουν τιμήσει τα ενυδρεία μου κατα καιρους, και μετα απο το σχετικο ξεστράβωμα και ακατάπαυστο σαλιάρισμα μπροστα απο ενυδρείο(α) στό κατάστημα όσο και στο σπιτι γνωστου χομπιστα/επαγγελματία του χώρου είπα να περάσω στα Reef.....

Ολα καλα μεχρι εδω....

Αφου ξεσκόνησα ότι υπάρχει για reefακια στο δίκτιο (ναι η amazon εξακολουθει να μου στέλνει όλα έκεινα τα ωραία δωράκια που στελνουν σε ολα τα θύματα εέέέέέε πελατες ήθελα να πω, που έχουν πλεον των 3000 € αγορες ) αφου αντιστοιχα και ο προαναφερθεν επαγγελματίας μου είναι απιστευτα ευγνωμων μια και πλεον οι πανες και τα γάλατα του παιδιου του βγαινουν απο την εβδομαδιαία μου "καταθεση"... ("χμμμμ Νομιζω ότι χρειάζομαι άλλο ενα μπουκαλι με Εvolution Coralife .Περασε κιολας σχεδον ενας μηνας που πηρα το προηγούμενο....Ποτε είπε θα ΄φερεις εκεινα τα διαόλια που τρώνε τις Γ!^%$#$%@ς Απτάζιες? "), μετα απο ένα έτος , δυό νευρικους κλονισμους , απειρα σφουγγαρισματα , απιστευτη μποχα ("οχι αγαπη μου αυτο που μυρίζει δεν ειναι οι καλτσες μου ...κουραρω τον βράχο...μα καλα δεν σου μυρίζει το ιώδιο;;;; "), εναν παλαβωμενο ασφαλιστη ("μα καλα γιατι θελεις συμβολαιο για πλυμηρα στο κλιμαστασιο της πολυκατοικιας και μαλιστα απο τον 7ο έως το ισογειο;;;;;")...... ΝΑΙ ΝΑΑΙΙΙΙΙΙ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΣΣΣΣ

ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝΝΝΝ

Ολα καλα μεχρι εδω......

(δραματικη μουσικη υποκρουση παρακαλω μαεστρο... κατα προτημηση Ημισκουμπρια "Η ΓΙΑΓΙΑΑΑ" )

Και τότε εμφανίστικε.....

.
.
.
.
Με ενα πρασινο κουβα
(χωρις χερουλι παρακαλω)
.
.
.
.
Ο ΜΠΑΜΠΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

Επεξηγηματικη παρενθεση ....
Ειμαι ο ευτηχης κατοχος ενος πλήρου εξημερωμενου εξηντατριαχρονου συνταξιουχου πατέρα που σε πεισμα της ηλικας του , των νευρων μου , και των σωματικών ΜΟΥ αντοχων ,εξακολουθει να κανει ψαροντούφεκο τους 10 μηνες του χρονου (και να βουτάει βαθυτερα απο ΜΕΝΑ!!!) και να εφοδιαζει το σοϊ (προσοχη σόϊ οχι την οικογένια) με την εβδομαδιαία προμηθεια του σε ψάρια και κυρίως σε χταπόδια (Octopus vulgaris ) ανω του 1.5 κιλου παντα (οικολογικα συνηδητοποιημενος ο Μπαμπας..."Που θα πας δεν θα μεγαλώσεις ... εχουμε ενα ραντεβου εμεις τα δυό τον Δεκεμβρη μήνα") .
.
.
.
.
Σκηνή πρώτη......
Ωρα 15.46 04/05/2003
Ο Γράφων αραγμένος μετα συζήγου σε γνωστο ζαραροπλαστείο στην πατησείων (Τερμα) όπου η ετοιμογενος συμβία με στρατηγικές κινήσεις καθαρίζει (βλεπε "γλυφει το μπώλ" ) το 2ο παγωτο Σικαγο με εξτρα συροπι και μυγδαλα μεσα σε 4 λεπτα....
Ξαφνικα ο "ρουφιανος" αρχίζει να "βαραει" με σκοπό το ασμα γνωστης λαϊκης αϊδου.
"Σηκωσε το... το δικο σου ειναι δεν ακους την μ*Μπιπ*α που εχεις βάλει!!! (εγω ακουώ μονο τριτο πρόγραμμα και τον Θείο Λούις Αρμστρονκ).
"Νααααιιιιι....Οχι παγωτο τρώω" - Νοηματα του στύλ ή μανα σου είναι και μου έχει αρχίσει τις παρλες - "ναιαα ναι εδω είναι μιασο λεπτο να σας τον δώσω".....ελα σε θέλει ο πατερας σου....
"Γκρουφμ παλι θα θέλει να κοκορευτει για τα Χ είς την Νί χταποδια που εβγαλε",
"Ελα.....τι.... να περασω απο το σπίτι ;;; γιατι ;;; κατι μου έχεις;;;
Οχου ρε πατερα δεν μπορει να περιμενει....
Δεν θα παθει τίποτα το χταποδι και αν μεινει για κανα δυόωρο εκτος ψυγειου....
Τι;;;
Δεν ειναι χταποδι;
Ελα ρε πατερα κοψε την πλακα γιατι ειμαι και φαγωμενος και δεν έχω όρεξη...
ΤΙ;;;;;;;;;
Κουβας με τί;;;;;;;;;
ΑΑΑΑΑΑρρρρρργγγγκκκκ!!!!!!!!
(εκπληκτα βλεματα απο τους λοιπους θαμώνας )
ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΆΛΩ ΕΓΩ ΡΕ ΠΑΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!
(σκεψεις τεραστειων βαζων βαζελινης περνάνε φευγαλεα απο το μυαλο του γράφωντα)
.
.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ "ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ" !!! ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΣ!!!!! ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ "ΤΟΥΜΠΑ" ΘΕΣ!!;;;;;
.
.
ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΑ ΈΧΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ;;;
ΤΡΕΕΕΙΙΙΙΣΣΣΣ
.
.
ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙΣ ;;;;
ΣΦΟΥΓΆΡΙ;;;;;;
Το εβγαλες εξω απο το νερο;;;;
Οχι ... ΟΥΦΦΦΦφφ
.
.
.
.
Καλα καλα ερχομαστε...."
("Κλικ")

" -Σηκω παμε.... "
" -Πουυυυ μα δεν τελειωσα...!!!! "
"- Πες τους να σου βάλουν το τριτο σε μπωλακι και φυγαμε για το πατρικο μου. Και σβέλτα! "

Σκηνη 2η
Ωρα 16:10
Περιοχη Στηλων Ολυμπίου Διός
Μπαλκονι που το βαράει ο ήλιος...
Αντικειμενο: Κουβας (Πρασινος) ανευ χερουλίου γεματος με ασβεστολιθικα πετρώματα πηκτρα στα χτενια , μακροάλγες , "μαλουπα", μύδια , Εν (1) αχινο (Abracia lixula) , 3 σφουγγάρια (για το είδος δείτε εδώ) και την συνήθη συλλογή απο ( ετοιμα σύντομα να συνταντήσουν τον δημιουργο τους) μικροοργανισμους(καβουρακια , γαριδες, κοπηποδα ,σκουληκια κλπ).
Με νερο ώς την μέση του κουβά......
Ητοι περιπου 5 - 5.5 λίτρα....
Την σιγαλια του ατικου μεσημεριου σχίζει την κραυγη του αγνωστου χομπιστα.....
"ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Α Α ΑΑΑΡΡΡΡΡΡΓΓΓΓΓΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚ"!!!!!!
(και ενα κλάξον απο μια νταλικα στην παρακειμενη Συγγρου).

Σκηνη 3η
Ωρα 16:15.32
Τοποθεσια: Καπου στην Νεα Σμύρνη
Ενα ανσασερ ανοιγει και ενας παλαβωμενος κρατώντας ένα κουβα (πρασινο χώρις χερουλι!) στα δύο χέρια με τα κλειδια στο στόμα, πεταγεται στον 6ο και αρχίζει να ανεβαίνει τρια τρια τα σκαλια για τον 7ο όπου ένα δώμα εχει διαμορφωθει σε ενα (ξεροψημενο απο τον ήλιο) "Φις Ροουμμ"
.
.
Ηδη μια ελαφρια μυρωδια κακαβιάς έχει αρχίζει να αναδύεται απο τον κουβα.......
.
.
.
Fade out με τον ηλιο να προχωράει στην πορεια του και σιγα σιγα να πεφτει η νύκτα ειδωμενη απο την τζαμοπορτα ενος δώματος, ενω στο πλάνο φαινεται χομπιστας αγνωστου οικογενειας και γένους να ξεθαβει απο το μπαλκόνι παλια ενυδρεία, να ανακατευει περιεργες λευκες σκονες με νερο που τρέχει απο μια περιεργη συσκευη , και γενικα να είναι σε μια κατασταση "ηρεμου" πανικου ενω ανακατευει υγρα σε δοκιμαστικους σωληνες με περιεργα χρώματα και βουτάει περιεργα διαβαθμισμενα "ταπερακια" στα 5.5 λιτρα νερου.....
Η συμβία κουναει συγκαταβατικα το κεφάλι και με ένα ύφος παραίτησης , "καθαρίζοντας" το μπωλακι με το (3ο) Σικαγο της με το γνωστο "βαδισμα του πιγκουϊνου" κατεβαίνει την σκαλα μουρμουρώντας κατι για ενυδρεία , μωρα , πανες, γάλατα και ψάρια.
Η πορτά κλείνει................
.
.
.
.
.
.
(Η συνέχεια στο επόμενο post )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02430 seconds with 11 queries