Θέμα: υποστρωμα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 02-05-10, 00:31
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υπόστρωμα δεν στο συνιστώ, με τον καιρό κακό κάνει παρά καλό γιατί εξασθενεί και είναι άχρηστο, θα μπερδευτεί κάποια στιγμή και με την άμμο και δεν θα αναπνέει - οξυγονώνεται ο βυθός σου καλά. Θα βάζεις για λίπανση: ή ταμπλέτες βυθού ή υγρά λιπάσματα, ποτέ και τα δυο μαζί γιατί θα κάψεις τα φυτά και θα εμφανιστούν και άλγες.
Η χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει.
Δεν τα λες καλά φίλε! Το υπόστρωμα είναι απαραίτητο για κάποια απαιτητικά φυτά, και από όσα γνωρίζω μέσα σε αυτά νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) είναι και η cuba. Το σίγουρο είναι πως αν γνωρίζεις πως να χειριστείς το υπόστρωμα και φυτεύεις-ξεφυτεύεις προσεκτικά δεν πρόκειται να κάνει κανένα κακό. Επειδή όμως ο φίλος jiraiya μάλλον είναι καινούργιος στο χόμπυ, καλύτερα να αποφύγει όχι μόνο το υπόστρωμα αλλά και την cuba.

Πολύ σωστά προτείνεις να αποφύγει συνδιασμό άμμου και υποστρώματος. Αυτά τα δύο δεν μπορούν να συνυπάρξουν.

Για ποιό λόγο θα καούν τα φυτά ή θα γεμίσει άλγες με ταυτόχρονη χρήση υγρών λιπασμάτων και ταμπλετών; Τα υγρά λιπάσματα βοηθούν τα φυτά που τρέφονται κατά κύριο λόγο από το νερό και οι ταμπλέτες αυτά που λαμβάνουν την τροφή τους από τις ρίζες τους. Ανάλογα με τα φυτά που έχει κανείς χρησιμοποιεί και τήν αντίστοιχη λίπανση. Και φυσικά μπορεί να κάνει χρήση και των δύο λιπάνσεων ταυτόχρονα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η ανισορροποία σε ένα ενυδρείο είναι αυτή που προκαλει έξαρση των άλγεων.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries